25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Bireysel gibi hızlı hareket ediyor, kurumsal çalışıyoruz

atillagulAVES Sigorta Ekspertiz kurucuları Atilla Gül ve Serdar Oğuz, şirketlerinin sektörde hızlı çözümler ile fark yaratacağını belirterek, “Kurumsal yapıya bağlı değiliz. Bireysel gibi hareket ediyor, kurumsal gibi çalışıyoruz” dedi.  Hasar süreci, sigortalının sigortacıyı tanıdığı sigortacının da sigortalıya kendini ispatladığı önemli bir süreçtir. Bu süreci yönlendiren önemli aktörler ise sigorta eksperleridir. Sigorta şirketleri, birlikte çalıştıkları eksperler ve ekspertiz firmaları ile hasar sürecinin kalitesini belirleyebiliyorlar. Son dönemde bu şirketlere bir yenisi eklendi: Aves Sigorta Ekspertiz. Alanında deneyimli Sigorta Eksperi Atilla Gül ve Sigorta Eksperi Serdar Oğuz tarafından kurulan şirketin hedefi, tarafsızlık ve şeffaflık ilkesi ile müşteri memnuniyeti yaratmak ve suistimalleri önlemek. Hem sigorta hem de ekspertiz şirketinde görev aldıklarını belirten Gül ve Oğuz, her iki tarafı da tanıdıklarını ve objektif olduklarını söyledi. Deneyimli oldukları alanlarda çalışarak daha kaliteli işler yapabileceklerine güvendiklerini belirten Gül ve Oğuz, bu nedenle kurumsallaşmayı tercih ettiklerini belirtti. Aves Sigorta Ekspertiz’in “kurumsal ile bireysel arasındaki çizgiyi yakaladığını” belirten Gül ve Oğuz, şirketlerinin sektörde bu temelde fark yaratacağının altını çizdi.

“Tarafsız olmak bu işin anahtarı”

Tarafsız olmanın ekspertiz işlemlerinin anahtarı olduğunu söyleyen Gül, hem sigorta şirketlerinin hem de sigortalının tercih edeceği bir eksper olmak için tarafsızlığın dışında en önemli şartın güven duygusu olduğunun altını çizdi. Gül, “Şirketler güvendikleri, konusuna hakim eksperlerle çalışıyorlar. Siz de bu güvene karşılık vermelisiniz. Bunu yaparken sigortalıyı da koruyarak hareket etmelisiniz. Bu şekilde çalıştığınızda bağımsız eksper olmanın bir zorluğuyla karşılaşmıyorsunuz” şeklinde konuştu. Ekspertiz sürecinde şeffaflığın önemine vurgu yapan Oğuz ise yazılan raporların her yönüyle güvenilir ve arkasında durulabilir olması gerektiğini ifade etti. Gül ve Oğuz, tarafsızlık ve şeffaflık ilkesi izlendiği sürece memnuniyetsizlik ve suistimal gibi bir ihtimalin söz konusu olamayacağını söyledi.

Bina, makine ve emtia branşlarında uzmanız

“Bir tarafta mağdur kişi, diğer tarafta dosyayı kapamak isteyen bir sigorta şirketi varken sorun aşanmamasında kilit nokta eksperlerdir” diyen Gül, eksperin her iki tarafla da sorun oluşturmayacak şekilde çalışması gerektiğini belirtti. “Sigortalının eksper raporunu okuma hakkı var” diyen Gül, hazırlanan raporun sigortalıya tüm sebepleriyle izah edilebilmesinin sorunların önüne geçmede oldukça önemli olduğunu vurguladı. Oğuz, “Az da olsa bazı müşteriler işinizi suistimal edebilir. Eksperin yapması gereken, raporda yazılan her şeyi sağlam temellere dayandırmak. Mantıklı açıklamalar müşteriler tarafından anlayışla karşılanıyor” dedi. Eksperlerin hem sigorta şirketlerini hem de sigortalıyı memnun edebilmek için uzmanlaşmaları gerektiğini söyleyen Gül ve Oğuz, bütün branşlarda belgeleri olan eksperlerin, bütün branşlarda uzman olamayacağını söyledi. Uzmanlıklarını birleştirmek için yola çıktıklarını ifade eden İnşaat Mühendisi Gül ve işletme mezunu Oğuz, birleştirdikleri uzmanlık alanları olan bina, makine ve emtia branşlarına ağırlık verdiklerini söyledi.

“Kurduğumuz güven ilişkileri en büyük şansımız”

Rapor yazabilmek için sigorta şartlarını en iyi şekilde bilmek gerektiğini söyleyen Serdar Oğuz, bu konudaki deneyimlerinin onların en büyük avantajı olduğunu söyledi ve ekledi; “şirketler tercihlerini rapor yazma konusunda deneyimli kişilerden yana kullanıyorlar. Bizim şansımız da bu. 16 senedir bu sektörün içindeyiz.” Sektörde var olan ekpertiz firmalarıyla aralarındaki farkın bu deneyim olduğunu dile getiren Atilla Gül, “Sektördeki hasar departmanları yöneticileriyle birebir iş yaptık. Büyük dosyalarda ve hasarlarda görev aldık. Bu türden işler yapınca sigorta şirketleriyle aranızdaki ilişki güven noktasında geliyor. tanınıyor olmamız ve kurduğumuz ilişkiler sonucunda oluşan bu güven ilişkisini bir fırsat olarak görüp, deneyimimizi de buna ekleyerek böyle bir işe adım attık” diye konuştu. SİGORTALI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER