19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

"Bir Usta Bin Usta" projesiyle mahkumlar 2 milyon düğüm attı

birustabinusta_mahkum1Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki 20 hükümlü, Anadolu Sigorta’nın “Bir Usta Bin Usta” projesi kapsamında açtığı Gördes Halı Dokumacılığı Kursu’nu bitirerek belge aldı.

Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde Anadolu Sigorta’nın ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi kapsamında başlatılan Gördes Dokumacılığı kursunda eğitim gören 20 mahkuma törenle sertifika verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknoloji danışmanlığında, Anadolu Sigorta işbirliği ile gerçekleşen Bir Usta Bin Usta projesi kapsamında Gördes Dokumacılığı Kursu Manisa E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda altı ay önce başladı. Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla yürütülen sorumluluk projesi kapsamında ilk defa bir cezaevinde 20 mahkuma eğitim verildi.

2010 yılında hayata geçen projeyi ilk kez cezaevinde yaptıklarını belirten Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Müdürlüğü Uzmanı İlker Demircioğlu, kurs sonunda doğru bir çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Manisa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İsmet Çelik törende yaptığı konuşmada kurumumda 21 çocuk, 24 kadın ve 848 yetişkin erkek olmak üzere 893 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu söyledi. Çelik, “Kurumumuzda bulunan tutuklu ve hükümlülerin, kendilerine verilen cezaların infaz edilmesi onları suça iten etkenlerden arındırma, rehabilite etme, iş ve meslek sahibi olma ve topluma yeniden kazandırma faaliyetlerinin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla, kurumumuzda değişik meslek gruplarından 246 personel var” dedi. Çelik, projeden dolayı Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kırsal Turizm Derneği yetkililerini kutlarken, kursu başarıyla tamamlayan tutuklu ve hükümlüleri tebrik etti.

Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı yaptığı konuşmada Gördes Halısı hakkında bilgi verdi. Bir Usta Bin Usta projesinin amacının kaybolmaya yüz tutan meslekleri ve genel değerlere aktarmak olduğunu belirten Nedim Zurnacı, “Bu kursla 65 sandalye halısı üretildi. Dört seccade türünde halı dokundu. Ayrıca kursiyerlerimizden 13 arkadaşımız kendi istekleriyle kendi gönlünden geçen desenleri halılara işledi” dedi. Haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER