26 Şubat 2024, Pazartesi
spot_img

“Bina yıkıldı, sigorta hâlâ eksper göndermedi”

çöken binaFransa’nın Strasbourg şehrinde Türk ailelerin oturduğu bir bina 19 Ağustos’ta aniden çöktü. Olayın meydana geldiği günden bugüne, sigorta şirketinin henüz eksper göndermediğini belirten mağdurlar, hasarla ilgili tespit yaptırmamasından şikayetçi.

Fransa’nın Strasbourg şehrinde Türk ailelerin oturduğu bir bina 19 Ağustos’ta aniden çöktü. Binadaki çatlağın fark edilmesiyle büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Camiye gitmekte olan Güney Efendi ile arkadaşı Cuma Güdümen, çatlağı görüp çalışanlara ve evde oturanlara haber verdi, birçok kişinin hayatını kurtardı. Sigorta şirketleri kesin çözüm bulunana kadar aileleri otellere yerleştirdi.

Çatlaklar yıkılmadan önce fark edildi

Geçtiğimiz hafta salı günü öğlen saatlerinde namaza gitmek için evden ayrılan Cuma Güdümen ve Güney Efendi, binanın hemen yanında devam eden inşaat sebebiyle evde oluşan büyük çatlakları fark etti. Kepçeyle çalışan isçilere haber verdiler ve çalışma durdu. O sırada binada oturan ailelere haber verdiler ve acilen bina boşaltıldı. Polis, itfaiye ve ambulans gerekli önlemleri alıp olay yerine gelip elektrik ve gaz bağlantılarını kesti, birkaç saat geçmeden binanın bir bölümü büyük bir gürültüyle yeni inşaatın olduğu tarafa yıkıldı.

Can kaybı yok

Binanın hemen girişinde 10 yıldır fırın işleten Avni Güler yıkılan bölümdeki üç ailenin de izinde olması, gündüz vakti olması ve arkadaşların fark etmesinden dolayı büyük bir facianın eşiğinden dönüldüğünü ifade etti. Kendisi de o sırada Türkiye’de izinde olan Güler, tek sevindirici tarafın can kaybı yaşanmaması olduğunu söyledi.

10 gün oldu, sigorta şirketi henüz eksper göndermedi

Türkiye’deki iznini yarıda kesen Avni Güler, sigortanın henüz kendilerini mağduriyetten kurtarmadığı için tepkili. Geçen hafta salı günü olayın meydana geldiğini söyleyen Güler “Henüz sigorta eksper gönderip tespit yapmış değil” dedi. Üst kattaki daireler için sigortaların geldiğini, hasar tespiti yapıp ev sahiplerinin işlemlerini başlattığını fakat mektup yazıp defalarca irtibata geçmesine rağmen herhangi bir işlemin başlatılmadığını ifade etti. “Günlerdir çalışmadığımız gibi ne kadar böyle devam edeceğini de bilmiyoruz, farz edelim bu süre içindeki zararımı sigorta karşıladı, ben nerede tekrar iş yapacağım, giden müşterilerimi tekrar nasıl toparlayacağım” dedi.

Aileler otellere yerleştirdi ve maddi yardım yapıyor

Güvenlik açısından binada oturulamayacağı için sigorta şirketleri bina sakinlerini çevrede bulunan otellere yerleştirdi ve maddi yardım yapıyor. Henüz binanın yıkılıp yıkılmayacağına karar verilmediği için kesin bir çözüm bulunana kadar ailelere bu şekilde yardımlar devam edecek.

bugun.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER