13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Bina tamamlama sigortası 28 Mayıs’ta zorunlu hale geliyor

hukukiTürkiye’de tüketiciye önemli kazanımlar sağlayacak yeni Tüketici Kanunu 28 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Yeni kanun göre artık belli büyüklüğün üzerindeki projeler için bina tamamlama sigortası yaptırmak zorunlu oluyor

Türkiye’de 76 milyon tüketiciye önemli kazanımlar sağlayacak yeni Tüketici Kanunu 28 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Yirminin üzerinde ikincil düzenleme ile vatandaşa büyük haklar getirecek yasaya aykırı davrananları cezai yaptırımlar bekliyor. Yeni kanuna göre, belirlenecek büyüklüğün üzerindeki projeler için bina tamamlama sigortası yaptırılması zorunlu olacak. Kredi sözleşmeleri ile ilgili olarak da tüketici isteği dışında sigorta yapmaya zorlanamıyor.

Önümüzdeki haftadan itibaren yeni Tüketici Kanunu kapsamında bankalar tüketiciye aidatsız kredi kartı sunmak zorunda. Bankaların aldığı ücret ve komisyonlara sınırlama getirilirken bileşik faiz uygulaması da rafa kalkıyor. Tüketici hakem heyetleri de 3 bin liraya kadar olan anlaşmazlıklara çözüm getirebilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın uzun süren çalışması sonrasında yürürlüğe giren yasal düzenleme kapsamında aldatıcı ve yanıltıcı reklamların yanı sıra sözleşme yolsuzlukları ve kalitesiz üretimlerin de önüne geçiliyor. Bakanlık kaynakları 28 Mayıs’tan itibaren yönetmeliklerin yayınlanması için altı aylık süre bulunduğuna dikkat çekerek, “23 yönetmelikten yaklaşık 15 tanesi tamamlandı. Büyük olasılıkla önümüzdeki hafta içerisinde 13-14 tanesinin yönetmeliğini yayınlanmış oluruz” dedi. Yönetmeliğin yayınlanmasının ardından yeni kanunun hükümleri uygulanmaya başlanacak. Çalışmalar kapsamında bankacılık sektöründe hangi faaliyetlerin ücretlendireceği de listelenecek.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 28 Kasım 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Önümüzdeki hafta ise altı aylık sürenin ardından yürürlüğe girmiş olacak. Kanun ile güçlü haklarla ve hak arama yollarıyla donatılmış tüketiciler dönemi başlıyor. Mal ve hizmetlerde hak arama süresi 30 günden altı aya, sözleşmeden cayma hakkı süreleri de yedi günden 14 güne çıkarılıyor.

Mahkeme dışı hak arama

Yeni kanun ile tüketicilerin mahkeme dışı çözüm organları aracılığıyla, haklarını daha etkin, hızlı ve masrafsız arayabilmelerinin de önü açılıyor. Tüketiciye tanınan hakların genişletilmesi, tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerde kalite standardının yükseltilmesi, bürokratik işlemlerin azaltılması, piyasadaki rekabet ortamının gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor. Söz konusu kanunla tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler alınırken, tüketicilerin hak arama yolları da kolaylaştırılıyor.

Yeni kanun neler getiriyor?

– Sözleşmeler 12 puntodan küçük olmayacak, okunabilir düzeyde olacak

– Sözleşme şartları tüketici aleyhine değiştirilmeyecek

– Sözleşme dışında, herhangi bir hizmet kalemi adı altında ek bedel talep edilemeyecek

– Hangi hizmetlerden ücret, komisyon ve masraf alınacağı, BDDK tarafından belirlenecek

– Bankalar tüketicilere yıllık üyelik aidatı ücret tahsil etmedikleri kredi kartı sunacak

– Tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmasına son veriliyor

– Kapıdan yapılan satışlarda ve mesafeli satışlarda 7 gün, devre tatil sözleşmelerinde ise 10 gün olan cayma süresi 14 güne çıkarılıyor

– Kredi sözleşmesi imzalanmadan, tüketicinin sözleşme şartları hakkında bilgilendirilmesi zorunlu

– Tüketicinin açık talimatı olmadan bankalar, kredili mevduat sözleşmesi yapamayacak

– Yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satışı sözleşmesi yapılamayacak

– Belirlenecek büyüklüğün üzerindeki projeler için bina tamamlama sigortası yaptırılması zorunlu

– Tüketici, 14 gün içinde ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahip

– Aboneliğe son verme isteği, süresi içinde yerine getirilmezse, tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemeyecek

– Kredi sözleşmeleri ile ilgili olarak isteği dışında sigorta yapmaya zorlanamayacak

– Piramit satış sistemleri yasaklanarak tüketici mağduriyetleri önlenecek

– Gerçeği yansıtmayan indirimli satışlar yasaklanıyor

– Malların güvenli kullanımına ilişkin bilgilerin Türkçe olması zorunlu

Star Gazetesi/Ercan Baysal 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER