9 Aralık 2023, Cumartesi
spot_img

BES’te stopaj iadesi yapacak kimse kalmadı

mehmetsimsekMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) ayrılanların anaparalarından kesilen stopajın iadelerinin yapıldığını belirterek, toplam 304 milyon 290 bin 415 lira ödeme yapıldığını söyledi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) ayrılanların anaparalarından kesilen stopajın iadelerini tamamladıklarını belirterek, 420 bin 137 kişiye toplam 304 milyon 290 bin 415 lira ödeme yapıldığını bildirdi. Şimşek, “Başvurularında sorun olan ya da mevzuat gereği ödeme yapılamayacak 24 bin 222 kişi haricinde iade yapılacak kimse kalmadı” dedi.

BES’te 2 yıl önce yapılan yasal değişiklikle stopajın sadece getiriden kesilmesi uygulaması getirilmişti. Daha önceki uygulamada kesinti, hem anapara hem de getiri üzerinden yapılıyordu. Yasa gereği 29 Ağustos 2012’de başlayan iade başvuruları, tam bir yıl sonra 29 Ağustos 2013’te tamamlanmış ve iadeler başlamıştı.

Kamuoyunda iadelerin yapılamadığı yönünde çokça dile getirilen şikâyetler üzerine Maliye Bakanı Şimşek, bürokratlara talimat vermiş ve iadelerin hızlandırılmasını istemişti.

Yapılan ilk tasnife göre, başvurularında sorun olan ya da mevzuat gereği ödeme yapılamayacak 24 bin 222 kişi haricinde iade yapılacak kimse kalmadığı bilgisini veren Şimşek, bu kapsamda 420 bin 137 kişiye, 395 bin 915 poliçe için toplam 304 milyon 290 bin 415 lira ödeme yapıldığını söyledi.

bes-stopajÖdeme yapılamayanlar bilgilerini doğrulamalı

Bakan Şimşek, gözden geçirilmeyi bekleyen 24 bin 222 dilekçe içerisinde ödeme yapılması gerekenler varsa bu ödemelerin, yılın sonuna kadar bitirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Sonuç olarak başvurularında sorun olmayanların ödemesi tamamen bitmiş bulunuyor. Burada sadece 9 bin 500 civarında bir hak sahibimiz istisna. Onlara ödeme yapılamamasının nedeni de bize ilettikleri banka bilgilerinin yanlışlığı. Bu konuda da kendilerine ulaştık. Kendileri banka bilgilerini doğru bir şekilde bize ilettikleri takdirde ödemeleri hazırdır ve hemen yapılacaktır.”

BLOOMBERG HT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER