18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Can Kantar: “BES’te her kesime yönelik çözümler var”

Finansal piyasalarda son yıllarda iniş çıkışların çok fazla olduğunu görüyoruz. Birikimi olan vatandaşlar bunu nerede değerlendireceklerini düşünüp duruyorlar ve rüzgâra göre oradan oraya savrulup duruyorlar. Oysa Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde birikim yapmak ve birikiminizi doğru nemalandırmak çok kolay ve güvenli. Sistemde faiz hassasiyeti olanlar için de alternatifler mevcut. Özetle BES’te birikimleri değerlendirmek için her kesime yönelik çözümler var.

Bireysel Emeklilik Sistemi içerisindeki birikiminiz yüzde 30 devlet katkısı yanında ayrıca çeşitli finansal fonlar ile nemalandırılıyor. Bunu kendimiz yapabildiğimiz gibi profesyonel bir destek alarak da birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Ve birikiminiz bu sayede hem devlet desteği aldığı, hem de kendi içinde nemalandırıldığı için çifte kavrulmuş olarak değerlendirilebilir. Geçtiğimiz yıllarda “enflasyon kadar bile getirisi yok” dedikleri BES şimdilerde enflasyonun üzerinde bir getiri sağlayabiliyor. Bunlara ek olarak yüzde 30 devlet katkısını eklerseniz sonucuna diğer finansal enstrümanların yetişmesi çok da mümkün değil.

BES’in 2024 yılı finansal piyasalarda oynaklığın azalması sonrasında en güvenli ve en iyi getiri bağlayan bir birikim/yatırım alternatifi olacağı kesin. Mesela fonlarınızın geçtiğimiz yılın altında olduğunu varsayarsak bunun üzerine getirilerin katlandığını rakamlarda görebilirsiniz. Fonları ve BES şirketinizi değiştirmek için de birçok hakkınız bulunuyor. Bunu araştırarak en iyi olanı yapmanız çok kolay.

Birikimlerinize yılsonunda ilave katkı yaparak devlet katkısından da o oranda faydalanabileceğinizi unutmayın. Her yıl aylık asgari ücretin brüt tutarı kadar birikim yapabildiğinizde bir sıkıntı yok. Fakat aylık olarak yapamadıysanız yılsonunda toplu olarak yatırıp bu avantajdan da faydalanabiliyorsunuz.

Ülke ekonomisine de destek

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin birikim yapmalarını sağlamanın yanında oluşturduğu fon neticesinde ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Bunların yanı sıra en güvenli yatırım aracı olduğunu ve paranızın Takasbank’ta hiç kimsenin dokunamayacağı bir yerde saklandığını da eklemeliyim. BES uzun vadeli bir yatırım. Sistemden erken çıkmak istediğinizde ise yıllarına göre devlet katkılarından da feragat edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Uzun vadeli yatırım sonucu katkı paylarınız yeterli bir miktardaysa emekli olduğunuzda birikiminiz ile bir gayrimenkul veya araç alınabileceğini söylemeliyim. Ben süremi doldurup emekli olduğumda çektiğim para ile Antalya’da kendime bir ev aldım. Bu çok net bir örnek.

Sizlere güzel sağlıklı bir ay diliyorum. BES’iniz yoksa mutlaka yaptırmanızı öneririm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER