20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

BES’e ‘zorunlu katılım’ uygulaması bu yıl başlıyor

besGeçtiğimiz yıl yüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasıyla hızlı büyüyen Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) yaygınlaşması için ‘zorunlu katılım’ planlanıyor. Bunun için emeklilik şirketleri ve Hazine, bir pilot uygulama konusunda çalışmalar yapıyor. Hazırlanan taslağa göre, işe yeni başlayan herkesin BES’e katılması zorunlu olacak. Ancak, poliçeyi devam ettirip ettirmemek gönüllü olacak.

Bu pilot uygulama için gönüllü olacak şirketlerle, emeklilik şirketleri arasında bir anlaşma yapılacak. Yani bir şirket, işe yeni başlayan çalışanını Sosyal Güvenlik Sistemi’ne aldıktan sonra, anlaştığı emeklilik şirketinden zorunlu olarak BES sözleşmesi yapmasını isteyecek. Bu kişi daha sonra Sistem’de kalmak isterse ödemelerine devam edebilir. Sistemde kalmak istemezse poliçesini iptal edebilir.

Herkes BES’le tanışacak

Buradaki amaç, herkesi BES’le tanıştırmak ve böylece Türkiye’deki tasarruf oranlarının artırılmasına katkı sağlamak. Ayrıca, ‘zorunlu’ uygulamaya çalışanların bakış açısının öğrenilmesinin yanı sıra ‘sistemden çıkış’ nedenlerinin de yanıtı aranacak. ‘Otomatik katılım’ adı verilen uygulama henüz taslak aşamasında. Ancak öğrenilen bilgilere göre, pilot uygulamaya bu yıl içinde geçilmesi planlanıyor.

Bilindiği gibi Türkiye’de tasarruf oranı GSMH’nın yüzde 12’sine gerilemiş durumda. Tasarruf oranlarındaki düşüş, cari açığın da en büyük nedenleri arasında. Sürdürülebilir ekonomik büyüme için Türkiye’deki tasarruf oranının yüzde 20’lere yükselmesi gerekiyor. Cari açığın ilacı olan tasarruf oranlarının artırılmasında da BES’e büyük pay düşüyor. Bunun için hükümet, geçtiğimiz yıl 1 Ocak itibariyle devlet katkısı uygulamasını başlattı.

Sisteme 100 TL ödeyen herkese 25 TL de devlet veriyor. Şu anda sistemdeki üye sayısı 4 milyon 264 bini aşmış durumda. Toplam fon tutarı da 25.5 milyar TL’yi buldu. Sektördeki fon tutarının bu yılsonunda 34 milyar TL, üye sayısının ise 5.2 milyon olması bekleniyor.

Ayfer YILDIZ / MİLLİYET

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER