13 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

BES’e son bir ayda 105 bin kişi katıldı

meteugurlu1Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcılarıyla büyümeye devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, BES’e katılımın 2014 yılında da hız kesmeden devam ettiğini ve bir önceki yılın aynı dönemine yakın sayıda katılımcı artışı sağlandığını söyledi.

Mete Uğurlu, katılımcıların hesaplarına 2013 yılı katkı paylarının karşılığında 1 milyar 370 milyon TL devlet katkısı yatırıldığını ve bunun devlet katkısının nasıl işleyeceğine dair tereddütleri ortadan kaldırarak BES’e olan güveni daha da artırdığını belirtti. Uğurlu, yapılan güncel araştırmaların, katılımcıların yüzde 90 oranında devlet katkısına dair tüm detayları bildiklerini ortaya koyduğunu ifade etti.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin açıkladığı 3 Ocak ve 7 Şubat verilerini değerlendiren Uğurlu, son bir ayda katılımcı sayısının yaklaşık 105 bin artış ile 4 milyon 264 bin 829 kişiye ulaştığını ve fon büyüklüğünün ise devlet katkısı dahil 872 milyon TL artış ile 26.9 milyar TL’ye yaklaştığını belirtti. 2014 yılında da, önceki yılın rekor büyümesini tekrarlamayı amaçladıklarını dile getiren Uğurlu, yüzde 25 devlet katkısının, BES’e ilgiyi artırmasının yanı sıra bireysel tasarrufların artmasına daha fazla katkı yapacağına inandığını belirtti.

Uğurlu, asgari ücretteki artışa paralel olarak, 2014 yılı içinde katılımcıların 13.230 TL tutara kadar yatıracakları katkı payları karşılığında 3.307,50 TL devlet katkısını hak edebileceklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER