15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

BES’e büyük şehirlerden yoğun ilgi

BES CizimKişilerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmesi ve ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmesi için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerinin tamamlayıcısı olan BES’e Türkiye’nin üç büyük ili yoğun ilgi gösteriyor.

Türkiye çapında büyümesini sürdüren devlet destekli Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’nde katılımcı sayısı 4,5 milyon kişiye yaklaştı. Ülke genelinde 17 şirket tarafından sunulan BES’e devlet her 100 TL’ye 25 TL katkıda bulunuyor. Bu destekle birlikte önemli yatırım araçlarından biri haline gelen BES’e, Türkiye’nin üç büyük ili yoğun ilgi gösteriyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 4 Nisan 2014 tarihli verilerine göre BES’te yüzde 30,3 ile en fazla İstanbullu katılımcı bulunuyor. İstanbul’u yüzde 9,3 ile Ankaralılar ve yüzde 7,6 ile İzmirliler takip ediyor.

Kişilerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmesi ve ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmesi için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerinin tamamlayıcısı olan BES, Türkiye genelindeki büyümesini sürdürüyor. Bireysel emeklilik, gönüllü katılıma dayalı olarak kamunun gözetim ve denetiminde özel şirketler tarafından uygulanıyor. Aynı zamanda kişinin günlük işleri içinde yapamadığı ya da ertelediği tasarruflar için sağladığı disiplinle önem kazanıyor.

haberand.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER