20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

“BES, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinde önemli bir aktör”

mehmet bostanTürkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesinin, İFM projesinin gerçekleşmesiyle mümkün olacağını belirten Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, BES’in ise bu süreçteki önemli aktörlerden biri olacağını ifade etti.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Londra City Week Toplantıları çerçevesinde 1 Nisan Salı günü gerçekleştirilen panelde bir konuşma yaptı. Türkiye’de özellikle son 10 yılda çok büyük değişim ve reformların gerçekleştirildiğini belirten Bostan, siyasi güven ve istikrar ortamının da katkısıyla Türkiye’nin GSYH’sinin 2001 yılında 240 milyar TL iken, 2013’te 1,56 trilyon TL’ye yükseldiğini belirtti. Bostan, ayrıca kişi başına düşen milli gelirin ise üç kattan fazla artarak 10 bin doları aştığını ifade etti.

“Cari denge için BES’de değişiklikler yapıldı”
Mevcut kazanımları korumanın ve sürdürmenin önemine vurgu yapan Bostan, şöyle devam etti: “Mevcut  makroekonomik göstergelerin, Türkiye’nin 2008 krizinde olduğu gibi yine pozitif ayrışma şansına işaret ettiğini düşünüyoruz. Ekonomi yönetimi 2013 yılbaşından itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) başta devlet katkısı olmak üzere milat olacak değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerin en büyük amacı tasarruf oranlarını artırarak cari dengeyi yönetilebilir seviyede tutmak. Ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesinin yolu İstanbul’un dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri haline gelmesiyle mümkün. BES ise bu süreçteki önemli aktörlerden biri olacak.”

BES katkı payı 22,8 milyar TL’yi buldu
Konuşmasında Türkiye’deki güncel BES verilerini de paylaşan  Bostan, BES’in 2013 yılında gösterdiği yüksek performansı, 2014’e de taşıdığını, yılbaşından itibaren toplam katkı payı üretiminin 1 milyar TL’yi aştığını, böylece toplam katkı payı tutarının 2014 yılı Mart ayı sonunda 22,8 milyar TL olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Mehmet Bostan, 2012 yılsonu itibariyle OECD ülkelerindeki bireysel emeklilik sistemlerinin son beş yıllık ortalama nominal getirilerine bakıldığında Türkiye’nin yüzde 11,6’lık getiriyle birinci sırada bulunduğunu anımsatarak, son bir yıllık reel getiride ise Türkiye’nin tüm OECD ülkeleri arasında üçüncü sırada geldiğini kaydetti.

“İFM projesine BES ciddi oranda destek oluyor”
Türkiye’nin 2023 vizyonunda önemli bir yeri olan İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin çok önemli bir proje olduğunu belirten Bostan, şunları dile getirdi: “’Ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesinin yolu İstanbul’un dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri haline gelmesiyle mümkün olacak. BES birçok açıdan İFM projesine ciddi şekilde destek olan bir sistem. Uluslararası sermayenin ilgisini şimdiden çekmeyi başaran İFM projesi, ülkemize yapılan uluslararası yatırımları, dolayısıyla  sermaye  piyasalarındaki çeşitliliği ve derinliği artıracaktır.”

Otomatik katılım uygulaması üzerinde çalışılıyor
Geçtiğimiz yıl devlet katkısının da büyük desteğiyle BES’in hızlı bir büyüme kaydettiğini belirten Bostan, “Bilindiği gibi kurumsal katılımları daha fazla artırmak ve sistemi tabana yaymak için ‘otomatik katılım’ uygulaması üzerinde çalışılıyor. Söz konusu uygulama, İngiltere örneğinde olduğu gibi, işe yeni başlayan çalışanların BES’e doğrudan katılımını sağlayacak. Her ne kadar uygulamanın ana hatları henüz  belli olmasa da hem birey hem de sektör için çok olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER