25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

BES, ilk dört ayda 4.5 milyon katılımcıya ulaştı

Deniz YurtsevenBireysel Emeklilik Sistemi (BES) 2014 ilk dört ay raporları, sektörün yüzünü güldürdü. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM), 30 Nisan 2014 tarihli rakamlarına göre BES’teki katılımcı sayısı yüzde 27 aratarak 4.5 milyon katılımcıya ulaştı.

BES’te katılımcı sayısı 2014’ün ilk dört ayında, 2013 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 27 artarak 4 milyon 504 bin 885’e yükseldi. Bu yılın dört ayı itibariyle emekli olan katılımcı sayısı ise 2013 yılı aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 68 oranında artarak 10 bin 131’e çıktı. Ortaya çıkan rakamlar, sektör yetkililerine de umut verdi.
2014 ilk çeyrek rakamlarıyla ilgili değerlendirme yapan EGM Yönetim Kurulu Başkanı ve MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdürü Deniz Yurtseven, BES’in güçlü büyümesini devam ettireceğini açıkladı. Türkiye’de bireysel emeklilik konusunda çok büyük bir potansiyel olduğuna değinen Yurtseven, “Yüzde 25 devlet teşvikinin güçlü etkisi 2014’ün kalan döneminde de sürecek ve sistem istikrarlı şekilde büyümeye devam edecek” dedi.

Rakamlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor

BES’in tüm parametrelerinde 2013 yılının aynı dönemine göre gözle görülür artış olduğunu söyleyen Yurtseven, “Katılımcıların fon tutarı devlet katkısıyla beraber ilk 4 ayda 26,3 milyardan yaklaşık 30 milyar TL’ye yükseldi. Sözleşme sayısı ise 2013 yılının ilk dört ayına göre yaklaşık yüzde 28 artarak 5 milyon 106 bin 597’ye çıktı. Tüm rakamlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi. Daha gidilecek yollarının olduğunu belirten Yurtseven, “BES, yüzde 25 gibi başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet desteğiyle katılımcıların tasarruflarını tercih ettikleri fonlarda değerlendirebilecekleri esnek bir yatırım aracıdır. Katılımcılar, katkı paylarını bütçeleri doğrultusunda belirleyebilir ve diledikleri zaman katkı payı tutarını artırıp, azaltabilirler. Ayrıca bireysel emeklilik sisteminde katılımcıların tasarrufları da profesyonel portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilmektedir” diye konuştu.

Birçok avantajı var

2013 yılında yürürlüğe giren yeni BES kanununun katılımcılara birçok avantaj sunduğunu ifade eden Yurtseven şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren kanundan önce mevcut olan vergi avantajı ile sadece sistemdeki katılımcıların üçte biri bu avantajdan yararlanabiliyordu. Bireysel emeklilik sisteminde 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olan değişiklikler ile birlikte artık katılımcıların vergi ödeyip ödemediğine bakılmıyor. 18 yaşını aşmış, sisteme katılmayı arzu eden her Türk vatandaşı yüzde 25 devlet katkısından yararlanabiliyor. Bu önemli avantaj, sistemin daha geniş kitlelere yayılmasına yardımcı oldu. Ayrıca BES’e erken dâhil olmak da oldukça önemli. Çünkü sistemde kalınan süre uzadıkça sistemden elde edilen birikim miktarı çok daha hızlı artıyor. Herkesi BES’in geniş olanaklarından yararlanmaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER