18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

BES, 2023’ü 1 milyon yeni katılımcıyla tamamlayabilir

BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir, Bes’in 2023’e hızlı başladığını belirterek yıl sonuna kadar sistemde 1 milyon yeni katılımcı daha beklendiğini söyledi. 

Son düzenlemelerle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES), olan talep giderek artırıyor. Sosyal Güvenlik Sistemi’nin tamamlayıcısı özelliğinde olan sistem, sahip olduğu teşvikler, profesyonel fon yönetimi hizmeti ve şeffaflık gibi önemli avantajlarla birikim araçları içinde öne çıkıyor. 

BES’le ilgili açıklamalar yapan BNP Paribas Cardif Genel Müdürü Cemal Kişmir, 2018 ile 2020 yılları arasında sistemdeki katılımcı sayısının 6,8 milyon ile 7 milyon arasında seyrettiğini, 2021 ve 2022 yıllarına gelindiğinde ise bu sayıda önemli bir ivme yakalandığını söyleyerek “Bireysel Emeklilik Kanunu’nda yapılan 18 yaş altı genç ve çocukların kapsama alınması, Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım (BEFAS) platformunun uygulamaya açılması, devlet katkısı teşviğinin yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmesi ve fon değişiklik hakkının artırılması gibi bir dizi önemli düzenleme, sektörün büyümesine katkı sağladı. Devlet katkılarının da desteğiyle cazibesini giderek artıran Gönüllü BES, 2023 yılına da hızlı bir başlangıç yaptı. EGM verilerine göre; Mart 2023 itibariyle 420 milyar TL fon büyüklüğüne ve 8 milyon katılımcıya sahip Bireysel Emeklilik sektöründeki fon büyüklüğünün yıl sonu itibariyle 500 milyar TL’ye, katılımcı sayısının da 9 milyona ulaşacağı öngörülüyor.” diye konuştu.

Katılımcılar için kazanç sağlamak önemli

Kişmir, BES’te katılımcıların değer verdiği en önemli konunun, birikimlerinin uzun vadeli bu sistemde güvenilir ve onlara kazanç sağlayacak şekilde başarıyla yönetilmesi olduğuna dikkat çekerek “BNP Paribas Cardif Türkiye olarak bizim de hedeflediğimiz en temel stratejimiz, müşterisine değer yaratan bir şirket olmak. Bireysel Emeklilik fon yönetimimizi Portföy Yönetimi sektörünün tecrübeli ve yenilikçi şirketi olan TEB Portföy Yönetimi aracılığıyla katılımcılarımıza sunmaktayız. Katılımcılarımıza sunduğumuz fonların yönetimini yakından takip ederek, kullanıcılarımızın fon getirisi ile ilgili düzenli bilgilendirilmesini sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın neticesi olarak BES’te en iyi getiriyi sağlayan fonlar içinde ilk sıralarda yer alıyoruz. 2023 yılının başından bu yana da ilk sıralardaki yerimizi koruyoruz.” dedi.  

Sistem içindeki payımızı arttırmayı hedefliyoruz

Farklı fon seçenekleri ile her türlü risk düzeyine uygun fon çeşitliliğinin bulunduğu sektörde “BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Teknoloji Sektörü Değişken Emeklilik Yatırım Fonu””nun 4’üncü sırada yer aldığını belirten Kişmir, “Ayrıca çalışanlara yönelik otomatik katılımlı BES sistemi kapsamındaki BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. OKS Muhafazakar Değişken Emeklilik Yatırım Fonu‘muzla da en iyi getiriyi sağlayan fonlar arasında 3’üncü sırada yer alıyoruz. Teknoloji Sektörü Değişken Emeklilik Yatırım Fonu“nun en yüksek getiri sağlayan bu fon türlerinin başında geliyor. 28 Mart itibariyle yıllık bazda getirisi yüzde 51,2 seviyesinde. BNP Paribas Cardif, yıl sonuna kadar 1 milyon yeni katılımcının daha eklenmesi beklenen Bireysel Emeklilik Sistemi içindeki payını bu yıl daha da güçlendirmeyi hedefliyor.” ifadelerini kullandı. 

Müşterilerin sisteme girişini teşvik ediyoruz

Kişmir, BNP Paribas Cardif olarak Gönüllü BES sektörü içindeki paylarını arttırmaya yönelik tüm planlama ve hazırlıklarını tamamladıklarını dile getirerek “Sektördeki büyümeye paralel olarak hem katılımcı sayısında hem de fon büyüklüğünde önemli oranda büyüme kaydediyoruz. Müşterilerimizin sisteme girişini teşvik edici satış ve pazarlama kampanyaları ile de bu büyümeyi destekliyoruz. Tüm projelerimiz ve yatırımlarımız müşteri değerini arttıracak şekilde planlanmaktadır. 2023 yılında da bu yöndeki kampanyalarımız devam edecek. Farklı kanallardan hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerini merkeze alan bir yaklaşım ile müşteri değeri kavramını, ürünlerimizde ve hizmetlerimizde üst seviyeye çıkaracak çalışmalara odaklanacağız. Tüm bu hedeflerimizin neticesi olarak da 2023 yılında 240 bin sözleşmeye 15 milyar TL BES fon büyüklüğüne ulaşmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Riske uygun fon dağılımına dikkat edilmeli

Gönüllü BES katılımcılarına önerilerde de bulunan Kişmir, sistemdeki katılımcıların birikim ve yatırım yaparken risk profillerine uygun fon dağılımı seçmelerinin önemli olduğunu ifade ederek “Katılımcıların yıl içinde 12 kez fon değiştirme hakkı var. Özellikle ekonomideki değişimlere paralel BES Planlarındaki fon dağılımlarında değişikliklere gitmelerini tavsiye ediyoruz. Bireysel emeklilik sistemine yeni giren genç katılımcılar için göreceli yüksek riskli fon kategorileri tavsiye edilse de emekliliğe yaklaşıldığında riski minimumda tutmaya özen gösterilmesi öneriliyor. Bunun yanında sistemde emeklilik hakkını dolduran katılımcıların, koşul ve ihtiyaçlarını değerlendirerek özellikle devlet katkısı avantajını maksimum oranda devam etmelerini tavsiye ediyorum. Eğer çalışma hayatından çıkmışlarsa hala sistemin güvenli ve yüksek getirilerinden yararlanmaya ve de devlet katkısı avantajını kullanmaya devam edebilirler. Emeklilik Gelir Planları ile düzenli geri ödeme süreci içinde kendilerine en uygun şekilde maaş alabileceklerini de belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER