17 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Bayram tatilinde güvenli bir seyahat için, Sigortam.net’e kulak verin

Sigortam.net, keyifli yaz günlerine denk gelen bayram tatilinden önce güvenli bir seyahat için “dikkat listesi” hazırladı

bayram_trafik

Türkiye’de online ve telefon üzerinden sigorta satışı ve karşılaştırması hizmeti sunan ilk şirket olma özelliği taşıyan Sigortam.net, 13 yıllık tecrübesiyle tatile kendi aracıyla çıkacak olanlara bir “dikkat listesi” hazırladı. Son yıllarda yaz mevsimine denk gelen bayram tatilleri için kimisi büyük şehrin boş ve rahat havasına kendisini teslim ederken, pek çok kişi de kendi araçları ile akraba ziyareti ya da tatil amacıyla şehirlerarası yollara çıkıyor. Sıcak havanın yakıcı yüzünü gösterdiği bu günlerde, yaklaşan Şeker Bayramı’nda da pek çok tatilci yollara dökülmek üzere gün saymaya başladı. Peki aracınız ve siz, uzun yola gerçekten hazır mısınız?

Aracınız yola hazır mı?
Sigortam.net’in ilk tavsiyesi, aracınızı servise götürüp uzun yolculuğa çıkacağınızı servis yetkilisine bildirmeniz ve gerekli bakımları yaptırmanız. Aracınızın, far ve sinyal sistemlerini, fren sistemlerini, motor yağını ve hidroliklerini kontrol ettirmenin yanı sıra yolculuk yapacağınız mevsime uygun lastikleriniz olup olmadığını kontrol ettirin. Lastiklerinizin hava basınçlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu basınç değerleri ön ve arka lastikler için farklı olabilmekte ve araç üreticisinin tavsiye ettiği şekilde olması gerekmektedir. Yedek lastiğinizin de hava basıncını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Sigortam.net ayrıca zaman zaman bagajda yer sıkıntısından dolayı dışarı çıkartılan kriko ve levye gibi lastik değiştirme araçlarının araç içinde olduğundan emin olmak, çekme halatı, ilk yardım çantası ve araç içindeki yangın tüpü mutlaka araçta bulundurmak, yola çıkmadan önce araç temizliğini, sileceklerin lastiklerini, emniyet kemerini ayna ayarlarını, cam silme sıvılarını ve koltuk ayarlarını kontrol etmek gerektiğini önemle hatırlatıyor.

bayram_yolculukKaskonuz var mı?
Tatildeki kötü sürprizlere karşı en az zorunlu trafik sigortası kadar önemli bir başka tedbir de kasko sigortası olarak göze çarpıyor. Günümüzde kasko sigortasının kapsamı, teminat içeriği, kasko sonrası takipler ve sigorta şirketlerindeki çeşitlilik ise araç sahiplerinin bir kasko yaptırabilmek için çok fazla detayı aynı anda düşünmek zorunda kalmaları anlamına geliyor. Yanlış bir hizmete boşuna para vermemek için araç sahipleri çoğu zaman kasko yaptırmaktan vazgeçiyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de trafikte aktif 18 milyon araç bulunuyor. Türkiye Sigortalar Birliği verilerine göre ise bu araçlardan yalnızca 1,5 milyon adedi kaskolu. Bu hizmete herkesin en pratik ve ekonomik yoldan ulaşabilmek için, Sigortam.net’in sigorta destek hattı uzmanlarına başvurabilir, aracınıza en uygun kasko sigortasını bularak güvenli sürüşe ve keyifli bir bayram tatiline bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Bayram trafiğinde en çok kaza yaşanan noktalara dikkat!
Pazartesi günü başlayan bayramın hemen öncesindeki hafta sonu, yollarda en yoğun trafiğin beklendiği günleri işaret ediyor. Aynı şekilde bayramın bittiği Çarşamba akşamı, herkesin tatillerinin son günü ve dolayısıyla tatilcilerin topluca dönüşe geçmesi bekleniyor. Bir önceki yıl bayram bilançosunda 2000’den fazla kaza haberinin gündeme geldiğini hatırlatan Sigortam.net, yola kendi aracıyla çıkacak tüm sürücüleri tatsız “bayram bilançosu” haberlerine konu olmamak için uyarıyor:

Gidiş ve dönüşleriniz için alternatif tarihler seçin ve şu yollarda ekstra dikkat gösterin:

  • Karasu Kavşağı (Sakarya)
  • Karamürsel-Altınova yolunun 5. kilometresi (kavşak)
  • Düzce-Akçakoca yolunun 15. kilometresi (virajlı yol)
  • Küçükkuyu-Edremit yolunun 2. kilometresi (tali yol bağlantısı)
  • Afyon-Antalya yolu Kızılören Kavşağı
  • Çorum-Samsun yolu Mecitözü-2 Kavşağı
  • Gümüşhane-Bayburt yolu Pirahmet Kavşağı
  • Pamukova-Bilecik yolu (virajlı yol)

Uzun yol sürüşüne hazır mısınız?
Tatilin heyecanı ile bir an önce varılmak istenen noktaya ulaşmak bazen sandığınız kadar keyifli ya da kolay olmaz. Uzun yol sürüşü öncelikle konsantrasyon ardından planlama ve hazırlık gerektirir. Planlama kısmındaki rota seçimi hem araçtaki diğer yolcuların konforu ve güveni hem de sürücünün kendisini yola hazırlaması adına önemli bir seçimdir. Sigortam.net öncelikle en kısa yol yerine en güvenli ve tatil yoğunluğundan en uzaktaki yolu seçmenizi tavsiye ediyor, seyahat boyunca faydalanabileceğiniz güncel bir karayolları haritası bulundurmanızı, mola tesisleri ve yol üstü duraklama alanları hakkında da ön bilgi sahibi olmak gerektiğini hatırlatıyor.

Güvenli ve keyifli bir yolculuk için sürücünün yol öncesi iyi istirahat etmesi, sabah yola çıkacakların hafif bir kahvaltı yapması, aşırı yemek yememesi ve yolda sık aralıklarla tüketmek üzere mutlaka yanlarında sıvı bulundurması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER