18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Balıkesirli üreticiler kuraklığın da sigorta kapsamına alınmasını istiyor

kuraklıkKuraklığın sigorta kapsamına alınmasını isteyen Balıkesirli üreticiler, hükümetin bu konuda çalışma yapmasını talep ediyor

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki üreticiler, kuraklığın sigorta kapsamına alınmasını talep etti. Balıkesirli üreticiler adına açıklama yapan Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller, hortumlar, taşkınların şiddeti ve sıklığının arttığını belirterek, “Kışın sıcaklar artıyor, ilkbahar erken geliyor, yazın kısa süreli şiddetli yağmurlar oluyor, sonbahar gecikiyor kısaca iklimler değişiyor. Bu iklim değişikliğinden en fazla tarım kesimi etkileniyor” dedi.

Dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybı ile yaş meyve ve sebze kesme çiçekler için doludan kaynaklanan kalite kaybının sigorta kapsamına alındığını belirten Dönmez, “Hükümetin kuraklığın tarım sigortası kapsamına alınması konusunda da çalışma yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

malatyaguncel.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER