13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Bal üreticilerinin başı eşek arılarıyla dertte

balTekirdağ’da boyları 2 ile 10 santimetre arasında değişen eşek arıları kovanları istila ederek, bal arılarını ve kovanlardaki balları yedi. Üreticiler, söz konusu hasarın sigorta kapsamında olmadığını belirterek, eşek arılarıyla mücadele için destek bekliyor. Tekirdağ’da bal üreticilerinin başı son günlerde peteklerini istila eden milyonlarca eşek arısı ile dertte. Nereden geldiği belli olmayan eşek arıları, kovanların içine girerek hem balı hem de bal yapan arıları yedi. Boyları 2 ile 10 santimetre arasında değişen sürü halindeki eşek arıları gözüne kestirdikleri peteklerin içine girerek bal yapan arıları ve içindeki balları yedikten sonra başka peteklere yöneliyor. Çiftçiler Tekirdağ’da son günlerde milyonlarca bal arısını yiyen eşek arıları ile zirai yönden bir mücadele yapamıyor. Çiftçiler, eşek arıları ile mücadelede bal arılarının da zehirlenebileceği için kimyasal ilaç kullanamadıklarını kaydediyor.

Arılarla zirai yönden mücadele edemeyen çiftçiler, kendi geliştirdikleri tekniklerle eşek arılarını yakalıyor. Pet şişe içine sirke doldurarak eşek arılarını yakaladığını ifade eden bal üreticisi Selami Durak, “Bal arıları tatlı olan şeylere gelir. Ama eşek arıları sirkeye dahi geliyor. Biz de pet şişelerin içine sirke koyarak eşek arılarını yakalıyoruz. Şişenin içindeki sirkeye bulanan eşek arıları pet şişeden dışarı çıkamayarak ölüyor” dedi. Peteklere dadanan eşek arılarının kovanlardaki bütün arıları öldürdüğünü ve balları yediğini kaydeden Durak, “Bazı yıllar tarlaları çekirgeler istila ediyor. Bu yıl da eşek arıları istila etti. Türkiye’nin her yerinden telefonlar alıyorum. Birçok arkadaşım arılarını eşek arılarının yediğini söylüyor. Kovanlardaki arıları ve içindeki balları yediler” diye konuştu.

Zararlarının büyük olduğunu aktaran Durak, “Kovanları başka yerlere götürmeyi düşündük fakat oralarda da aynı durum söz konusu. Zararımız çok büyük. Bu tür zararlar sigorta kapsamında olmadığı için zararlarımız karşılanamıyor. Biz devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz” dedi. FERHAT AKGÜN / haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER