20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Aviva Sigorta yüksekten uçuyor

Aviva plcAviva Sigorta, borsada dün yüzde 18 primle tavan yaptı, 4.62 TL’ye yükseldi. Hisselerin son bir haftaki primi ise yüzde 47’yi buldu.

AYFER YILDIZ / Milliyet

Bu yılın ilk aylarında İngiliz Aviva Plc, Türkiye’deki iştiraki Aviva sigorta’nın hisselerini EMF Capital Partners liderliğindeki girişim sermaye ortaklığına sattı. Şirketin yüzde 1.34 hissesi ise halka açık. Yılboyunca yatırımcısını pek sevindiremeyen Aviva Sigorta, Rekabet Kurumu’ndan hisse devir işlemi için onay aldı, ancak Hazine’nin onayını bekliyor.

Aviva Sigorta’nın ilk 9 aylık prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında geriledi. Şirket, bu yılın ilk 9 ayında 150.9 milyon TL prim üretti, pazar payı ise yüzde 0.91’e geriledi. Bu gelişmelere rağmen hisselerde son günlerde yaşanan hareketlilik dikkat çekiyor.
Öte yandan, İngiliz Aviva Grubu’nun, Sabancı Holding ile yüzde 50-50 ortak olduğu AvivaSA Emeklilik ve Hayat da önümüzdeki hafta İstanbul Borsası’nda işlem görmeye başlıyor. Avivasa, yaklaşık 300 milyon TL’lik bir gelirle bu yılın en büyük halka arzı olacak. Analistler, Aviva Sigorta’daki hisselerin yükselişini Avivasa’nın etkilemiş olabileceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER