19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

Aviva dan çalışanlara mental hizmet desteği

avivaAviva, İngiltere’de, çalışanlara özel gelir sigortası ürününün kapsamını genişletti. Bundan böyle mental destek hizmeti verme kararı alan Aviva, bu sayede, hastalık ya da benzeri sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan kişilerin işsiz kaldıkları günleri stres altında geçirmemeleri ve tedavi olarak tekrar iş hayatına kazandırılmalarını sağlamayı amaçlıyor. 6 Ekim tarihinde hayata geçen bu hizmet, aynı zamanda, İngiltere’de 15. yılını dolduran ‘Stresle Başa Çıkma Günü’ne denk geliyor.

Yönetilmesi zor risklerin başında geliyor
Stres başta olmak üzere akıl ve ruh sağlığı nedeniyle ödenen tazminatlarda son 5 yılda yüzde 250’lik bir artış gözlemleniyor. Bu artışta, depresyon yüzde 28, kaygı yüzde 11, stres yüzde 10, şiddetli depresyon yüzde 10 ve bipolar bozukluklar da yüzde 10’luk bir dilimi oluşturuyor. İş hayatında dönemlik ve kalıcı devamsızlıklara neden olan akıl ve ruh sağlığına yönelik sorunlar sigorta şirketleri tarafından yönetilmesi ve çözülmesi en zor riskler olarak kabul ediliyor.

Yapılan araştırmaların sonuçları da bunu doğrular nitelikte. Hayat ve emeklilik sigortası sağlayıcısı Friends Life’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre, geçen yıl İngiltere’de 6 çalışandan 1’i stres kaynaklı hastalıklar nedeniyle tedavi gördü. Bu rakam, 5 milyon çalışana denk geliyor. Bu durum, stresten doğan rahatsızlıkların günde toplamda 460 milyon dolarlık bir ücret kaybına neden olduğu anlamına da geliyor.

En sık gençlerde görülüyor
Araştırmaya göre, stresten kaynaklı işten ayrılmalar ya da devamsızlıklar en sık gençlerde görülüyor. Bu kişilerin yüzde 24’ü 18-24 yaş aralığındayken, stres nedenleri arasında ise yüzde 36 ile işini kaybetme korkusu başta geliyor. Araştırma sonuçlarına göre, erkekler kadınlara göre işle alakalı olarak daha çok stres altındalar. Bu oran erkeklerde yüzde 31 iken, kadınlarda yüzde 23. İngiltere’de ekonomik çıktıların her geçen gün iyileşmesine karşın bunun çalışanların stres seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olmadığı gözleniyor.

İşverene de görev düşüyor
Stresten kaynaklı kısa ya da uzun süreli devamsızlıklar ya da iş kayıplarının önüne geçilmesi için işverenlerin bunun işaretlerini erkenden görmesinin önemi ve faydası ise çok büyük. Ancak bu sayede gerekli önlemler alınabiliyor ve iş verimliliği başta olmak üzere çalışanların işyerindeki huzursuzlukları ya da streslerinin önüne geçilebiliyor. www.employeebenefits.co.uk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER