25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Aviva Canada uyardı: Sahte araç sigortalarına dikkat

Canada’da yaşayan Şerafettin (George) Solak isimli şahıs, sahte araç sigortası satarak kişileri dolandırdığı iddiasıyla yakalanarak gözaltına alındı. Toronto Polis Teşkilatı tarafından, 10 Eylül 2013 tarihinde, toplam 34 ayrı dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan Serafettin (George) Solak’ın üzerinden çıkan sahte Aviva Canada araç sorumluluk poliçelerine el konuldu. Şerafettin Solak şu an gözaltında bulunuyor. İnternet siteleri üzerinden dolandırıcılık artıyor

Aviva Canada, Toronto Polis Teşkilatı’yla yapılan koordineli çalışma sonrasında, bireylere binlerce dolara mal olabilecek sahte araç sigortaları konusunda uyarılarda bulundu. Kijiji ve Craigslist gibi imzasız ve kolay erişilebilir internet siteleri üzerinden gerçekleştirilen sahte araç sorumluluk sigortası reklam ve satışlarının sayısında çok büyük bir artış gözlemlediklerini kaydeden Aviva Canada Sigorta Departmanı Başkanı James Russell, dolandırıcılığı bir iş haline getiren bu tarz internet siteleri ve kişilerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Büyük riskler taşıyor

Serafettin Solak’ın sadece bir örnek teşkil ettiğini ifade eden Russell, bu insanlardan satın alınanın bir sigorta olmadığını ve bu kağıt parçalarının kişilere belki de milyonlarca dolarlık tazminat davalarına mal olabilecek kadar büyük riskler taşıdığını söyledi.

İddialara göre, Solak, sahte poliçeleri internet siteleri üzerine satmakla kalmamış, insanlarla yüz yüze görüşüp nakit ve çek kabul ederek sahte araç sorumluluk sigortası kartı satışında da bulunmuş.

Ekonomiye etkisi yıllık 1.6 milyar dolar Kaza ve konut sigortaları alanının lider şirketlerinden olan Aviva Canada’nın 3 milyonu aşan sayıda müşterisi bulunuyor. Sahte sigortacılık faaliyetlerinin Canada ekonomisine etkisinin yılda 1.6 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER