26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

ATO: Sigorta acenteleri sahipsiz değil

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, sigorta şirketlerinin bazı uygulamalarının sigorta acentelerini zor durumda bıraktığını belirterek, “Sigorta acenteleri sahipsiz değil” dedi. Bezci, Ankara Ticaret Odası’nın sigorta acentelerinin kayıtlı bulunduğu 67 numaralı Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Z. Kemal Gazioğlu ile komite üyelerini makamında kabul etti. Sigorta acentelerinin sektörde karşı karşıya kaldıkları sorunlar hakkında bilgi alan Bezci, Ankara Ticaret Odası olarak sigorta acentelerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Bezci, ülke genelinde istihdam ettiği personelle birlikte 200 bin kişilik zümreyi teşkil eden 17 bin sigorta acentesinin, sigorta şirketlerinin haksız rekabeti ile karşı karşıya kaldığını ve zor duruma düştüğünü söyledi.Müşteri bilgileri bankalarla paylaşıldı

Sigorta şirketlerinin acente komisyonlarını düşürerek acenteleri mağdur ettiğini kaydeden Bezci, bazı sigorta şirketlerinin de acentenin emeğini ve portföy mülkiyetini yok sayarak müşteri bilgilerini bankalarla ya da başka satış kanallarıyla paylaştıklarını anlattı.

Poliçe var ama sigortalının ihtiyacı karşılanmıyor

Bazı bankaların kredi kullanan müşterilerine zorla sigorta poliçesi yaptırdığına dikkat çeken Bezci, Ankara OSTİM’de 2011 yılında yaşanan patlama sonrası ortaya çıkan durumu hatırlattı. Bezci, “OSTİM’de kredi veren banka şubesinin yaptığı poliçeler, mağdurların ihtiyaçlarını karşılayamamış ve yeterince bilgilendirilmeyen müşteriler sıkıntı yaşamıştı” ifadesini kullandı.

Sigorta acentelerinin Türkiye’nin eksiksiz ve yüksek vergi ödeyen ticari işletmelerinin başında yer aldığına dikkat çeken Bezci, şunları söyledi:

“5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile yeni statü kazanan acenteler son dönemde zor günler geçiriyorlar. Haksız yere faaliyetlerine son verilen acenteler olduğu gibi, sigorta şirketleri tarafından tek taraflı sözleşmelerle güç duruma düşürülen acentelerimiz de var. Sigorta şirketlerinin tek gelir kaynağı olan komisyonların düşürülmesi de acentelerimizi mağdur etmektedir. Sigorta acentelerimiz sahipsiz değildir. Ankara Ticaret Odası olarak sigorta acentelerine yapılan haksızlıkların karşısında duracağız.” haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER