16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Asya Emeklilik’in Dövize Endeksli Kira Sertifikası Fonu kapıda

turkergursoyÖnümüzdeki bir yıl içinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), ilk 5 içinde yer almayı hedefleyen Asya Emeklilik, faize duyarlı katılımcılara yönelik ürün yelpazesini genişletecek.

SİGORTALI / Alp SÜER
Şirket, Dövize Endeksli Kira Sertifikası Fonu yanında yeni hayat sigortası ürünlerini piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yüzde 25’lik devlet katkısının da etkisiyle hızla büyümeyi sürdürüyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM), 7 Mart tarihli verilerine göre sistemde katılımcı sayısı 4,5 milyon kişiye yaklaşırken, toplam fon büyüklüğü ise 26 milyar TL’ye ulaştı. Sistemde yer alan emeklilik şirketlerinin büyüyen pastadan aldıkları pay giderek artarken, sisteme yeni katılan şirketlerin de devlet katkısının başladığı geçen yılın başından beri hızlı bir gelişim kaydettikleri dikkat çekiyor. Bu şirketlerin başında da 2012 yılında sisteme katılan Asya Emeklilik geliyor. Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz bireysel emeklilik şirketi olan Asya Emeklilik, henüz daha ikinci yılını doldurmadan gösterdiği performansla BES’te ilk 7 şirket arasına girmeyi başardı. İşveren katkılı emeklilik sözleşmelerinde ise sektörün 2. büyük şirketi oldu. Önümüzdeki 1 yıl içinde sektörde katılımcı sayısı itibarıyla ilk 5 şirket arasında yer almayı hedefleyen şirket, faize duyarlı müşterilere yönelik ürün yelpazesini genişletmeyi de hedefliyor. Biz de SİGORTALI Dergisi olarak, bu ayki kapak röportajını, Asya Emeklilik’in Genel Müdürü Türker Gürsoy’la gerçekleştirdik. Gürsoy, Asya Emeklilik’in hedefleri, piyasaya sunacağı yeni ürünler ve BES’le ilgili beklentileri konularındaki sorularımızı yanıtladı.

Hayat branşında atağa kalkıyor
Gürsoy, söyleşimizde öncelikle kısa vadede BES’te ilk 5 şirket arasında yer almayı hedefleyen Asya Emeklilik’in bu hedefine emin adımlarla ilerlediğini ve faizsiz emekliliğe gösterilen yoğun ilgi ve talebin kendilerini bu hedefe taşıyacağını vurguluyor. Faiz içermeyen yatırım araçlarından oluşan fonlarla, her türlü yatırım tercihine cevap verebildiklerini söyleyen Gürsoy, müşterilerine yeni fon türlerini de sunmaya hazırlandıklarına dikkat çekiyor. Bu ürünlerin başında da BES’te bir ilki oluşturacak, “

Dövize Endeksli Kira Sertifikaları Fonu” geliyor.
Dövize yatırım yapmak isteyen katılımcılar için yeni bir alternatif oluşturacak fon dışında şirket, önümüzdeki dönemde hayat sigortalarında da büyük bir atağa hazırlanıyor. Hayat branşında bugüne kadar ağırlıklı olarak Bank Asya’dan kredi kullanan müşterilere yönelik “kredi hayat sigortaları” satan şirket, önümüzdeki dönemde, bunun dışında özellikle faize duyarlı kesimin tercihlerine uygun risk hayat, ferdi kaza, hayat ya da ferdi kazaya bağlı ek teminatlarla zenginleştirilmiş yeni ürünleri piyasaya sunacak. Gürsoy, söz konusu ürünlerin teminat yapılarının piyasadaki ürünlerle benzer olacağını, Hazine Müsteşarlığı’nca yayımlanan Hayat Sigortaları Yönetmeliği’nde yer alan isimleri taşıyacağını, ancak alt yapılarının, yardımlaşma ve dayanışma modellerini esas alan faizsiz finans usullerine göre oluşturulacağını söylüyor. Nitekim, bu amaca yönelik olarak Asya Emeklilik bünyesinde Fıkıh uzmanlarından oluşan Danışma Kurulu oluşturulmuş. Söz konusu Kurul’un, vereceği kararlar ve çizdiği çerçeve doğrultusunda şirket yeni ürünleri piyasaya sunacak.

Kira sertifikası ağırlıklı portföy
Asya Emeklilik’in katılımcılara sunduğu enstrümanlar, aslında her yatırımcı profiline hitap edecek genişlikte. Bunların içinde de en büyük payı kira sertifikaları (TL cinsinden) alıyor. Bunun yanında şirket, portföyünde Katılım Endeksi’ne dahil hisse senetleri, altın ve kıymetli madenler yanında katılım bankalarının mevduatlarına yer veriyor. Bunlar arasında kira sertifikaları riski sevmeyen muhafazakâr yatırımcılara hitap ederken, riski en çok seven katılımcı kitlesinin yatırım ihtiyaçları ise hisse senedi ağırlıklı fonlarla karşılanıyor. Gürsoy’dan öğrendiğimize göre, Asya Emeklilik’in BES’te kısa sürede gösterdiği başarının sırrı da aslında faize duyarlı kesimin BES’e gösterdiği ilgi ve Asya Emeklilik’in ana sermayedarı Bank Asya’nın şirkete verdiği destekte yatıyor. Asya Emeklilik’in bugüne kadar faiz hassasiyeti dolayısıyla sektöre uzak kalan çok önemli bir kitleyi BES’e kazandırdığını ifade eden Gürsoy, şunları söylüyor: “Bu da geçen yıl sistemin büyümesine büyük katkı yaptı. 2013’te sisteme kazandırılan toplam müşteri sayısının yaklaşık yüzde 14’ünü tek başına Asya Emeklilik gerçekleştirdi. Bu katılımcıların hemen hemen tamamı sektöre ilk kez adım atan katılımcılardı. Asya Emeklilik olarak sektöre yeni bir kulvar açtık. Tasarrufa yatkın olmasına ve bireysel emekliliğe sıcak bakmasına rağmen faiz hassasiyeti dolayısıyla bu sisteme bir türlü adım atamamış bireylere ‘buyurun, burada size de yer var’ dedik ve onları sistemin içine dahil ettik. Bunu yaparken de pastadan pay kapma yarışına girmek yerine, pastayı büyütme gibi bir misyon üstlendik. Bugün geldiğimiz noktada Asya Emeklilik büyüme performansıyla sektörde ezberleri bozan ve gıpta edilen bir şirket olmayı başardı.”

Bank Asya’dan büyük destek
Gürsoy, Asya Emeklilik’in başarısında dağıtım kanalı olarak Bank Asya’nın da verdiği desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Asya Emeklilik’in yaklaşık iki yıllık süreçte gerçekleştirdiği satışı, Bank Asya’nın 280 şubesi ile gerçekleştirdiğini ifade eden Gürsoy, “Bank Asya, bireysel emekliliğe çok inandı. Bu ürünün müşterilerine sunabileceği en değerli ürünlerden biri olduğuna çok inandı; başından beri bunun arkasında durdu. Bank Asya, hedeflerimize ulaşabilmemiz konusunda dağıtım kanalının tüm imkânlarını seferber etti. Son 4 ayda katılımcı sayımızdaki artış 90 bine ulaştı. 2013’te şube başına satış ortalamamız 500’ü buldu. Bunlar sektörde rekor sayılacak rakamlar” diyor. Asya Emeklilik’le BES’e dahil olan faize duyarlı kesimin profili hakkında da bilgi veren Gürsoy, söz konusu kesimin güçlü bir tasarruf alışkanlığı olduğuna dikkat çekiyor. Asya Emeklilik katılımcılarının, sektör ortalamasına göre daha düşük çıkış ve iptal oranına sahip olduğunu ifade eden Gürsoy, “Katılımcı kitlemiz gerçekten inanarak, benimseyerek tasarruf ve emekliliğe dönük birikim ihtiyaçlarını gerçekleştirmek için Asya Emeklilik’e geliyor. Bu yüzden, EGM’nin açıkladığı verilere göre sektörde en yüksek tahsilat oranına sahip şirketlerden biriyiz. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum çünkü bu, bizim yaptığımız satışların kalitesini de ortaya koyuyor” diye konuşuyor.

İki ayda BES’e 200 bin kişi dahil oldu
Türkiye’de ekonomik ve siyasi gelişmelerin, BES’i etkilemediğine dikkat çeken Gürsoy, sistemdeki büyümenin yılın ilk çeyreğinde sürdüğünü söylüyor. Yılın ilk iki ayında sisteme yaklaşık olarak net 200 bin katılımcının dahil olduğunu belirten Gürsoy, geçen yılı yakalamak zor görünse de bu yıl da sisteme 1 milyona yakın katılımcının dahil olmasını beklediğini vurguluyor. Yılın ilk iki ayındaki büyümede yüzde 25 oranındaki devlet katkısının önemine belirten Gürsoy, “Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinde devlet katkısının olumlu bir etkisi var. Sektör, dokuz yılda ulaştığı katılımcı sayısının üçte birine bir yılda ulaştı. 3 milyon katılımcıya, 2013’te 1 milyon yeni katılımcı eklendi” diyor.

Fon getirileri bu yıl daha iyi olacak
BES’te yaşanan hızlı büyümeye karşın, 2013 yılında ekonomik konjonktürün olumsuz seyretmesinden dolayı fon getirilerinin katılımcıları tatmin etmediği düşüncesine Gürsoy da katılıyor. Bununla birlikte Asya Emeklilik fonlarının 2013 yılında sektörde en iyi performans gösteren fonların başında geldiğini, özellikle hisse senedi fonunun açık ara birinci olduğunu vurguluyor. Bu yıl ise katılımcıları tatmin edici fon performanslarına ulaşılabileceğini belirten Gürsoy, özellikle faiz oranlarında yeni bir artış olmazsa mevcut seviyelerden Hazine’ninborçlanma araçlarına yatırım yapan fonlarda ve şirket olarak da portföylerinde en büyük ağırlığı oluşturan kira sertifikalarını içeren emeklilik yatırım fonlarında katılımcıların daha iyi bir getiri elde edeceğini düşünüyor. Gürsoy, “Dövize yatırım yapan fonlar 2014’te iyi bir getiri elde edecek mi?” sorumuza ise şu yanıtı veriyor: “Dövize yatırım yapan fonlarda son aylarda getirilerdeki yükseklik geçen yılın ikinci yarısından itibaren döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak gerçekleşti. Ancak, döviz kurlarındaki hareket, finansal istikrar için önemli bir gösterge. Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerle kurlarda istikrar da büyük ölçüde sağlandı. Bu nedenle bu yıl kurların daha stabil bir seyir izlemesi bekleniyor. Buna bağlı olarak dövize endeksli yatırım fonların getirilerinin de stabil kalacağı düşüncesindeyim.”

Dövize Endeksli Kira Sertifikası Fonu dolar cinsi sukuklara yatırım yapacak
Dövize Endeksli Kira Sertifikası Fonu’nu kurmak üzere olduklarını belirten Türker Gürsoy, fonla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Son aylarda yaşadığımız gibi döviz, zaman zaman diğer yatırım araçlarından getiri olarak ayrışıyor. Dövize Endeksli Kira Sertifikaları Fonu ile dövize yatırım yapmak isteyen ve dövizde getiri beklentisi içinde olan katılımcılarımız için yeni bir alternatif sunmayı amaçlıyoruz. Bunu ihraç etmenin önünde mevzuat engeli yok. Diğer kira sertifikalarına yatırım yapan fonlardan farkı, yabancı para cinsinden ihraç edilen kira sertifikalarına, diğer adıyla sukuklara yatırım yapacak olması. Hem yurtiçi hem de yurtdışı dolar cinsinden sukuklara yatırım yapacak fonu, bu yıl katılımcılara sunmayı planlıyoruz. ”

17 Aralık sürecinden etkilenmedik, katılımcı sayımızı artırdık
Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy’un verdiği bilgilere göre, şirket, 17 Aralık operasyonundan sonra yaşanan siyasi gelişmelerden ise etkilenmemiş. “Asya Emeklilik, sistemde henüz ikinci yılını doldurmamış bir şirket olarak sektörün 7. büyük oyuncusu haline geldi. Yaklaşık 140 bin yeni katılımcı sayısıyla 2013’te en çok katılımcı sayısına ulaşma başarısını gösteren 2. şirket olan Asya Emeklilik, bu yılın ilk iki ayında da bu başarısını sürdürdü. Asya Emeklilik büyüme hızıyla sektörde ezberleri bozan şirket haline geldi” diyor Gürsoy. 2014’te Asya Emeklilik olarak 150 bin yeni katılımcıya ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Gürsoy, yıl sonunda toplam fon büyüklüklerinin 500 milyon TL’nin üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini söylüyor.

Asya Emeklilik’in fonları hangi enstrümanlara yatırım yapıyor?
Kira sertifikaları
Katılım Endeksi’ne dahil hisse senetleri
Altın ve kıymetli madenler
Katılım bankaları mevduatları.

Hayattaki daralma, kredi hacmindeki düşüşle ilgili 
Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) son açıkladığı verilere göre, sigorta sektörü ocak ayında nominal olarak yüzde 7,44 büyürken, hayat branşı ise yüzde 21,24 daraldı. Hayat branşı ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Gürsoy’a göre, hayattaki dramatik gerileme, kredi hacmindeki daralmaya bağlı olarak kredi hayat sigortalarındaki düşüşten kaynaklanıyor. Türkiye’de banka kredilerindeki genişleme ve daralmanın, kredi hayat sigortalarını doğrudan etkilediğini belirten Gürsoy, şunları söylüyor: “Banka kredilerindeki daralma ise ekonomik gelişmelerle yakından ilgili. Yerel ve küresel gelişmelerden dolayı ekonomik göstergelerde olumsuz bir trend söz konusu. Yurtiçindeki siyasi gelişmeler yanında yurtdışında da ABD Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye son vermesinin etkisiyle ekonomik göstergeler yön değiştirdi; döviz kurları ve faiz oranları yükseldi. Bu gelişmeler, bireylerin de ileriye dönük beklentileri üzerinde bir miktar olumsuz etki yaptı. Banka kredi hacmindeki düşüşten dolayı hayat sigortası prim üretimi de daraldı.”

Metallica hayranı Gürsoy aynı zamanda bir neyzen
Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy tam bir müzik tutkunu desek yeri. Verdiği bilgilere göre, dinlediği müzik türleri alabildiğince geniş. Bu yelpaze, Klasik Türk Müziği, saz semaileri ve tasavvuf müziğinden, hard rock ve heavy metal’e kadar uzanıyor. Deep Purple, Pink Floyd, Nirvana gibi grupları ilgiyle dinlediğini dile getiren Gürsoy, aynı zamanda tam bir Metallica hayranı. Geçen yıllarda grubun, İstanbul’da verdiği bir konserine gittiğini söyleyen Gürsoy, bazen bir ney taksiminden aldığı hazzı Metallica’nın bir gitar solosunda da bulduğunu ifade ediyor. Evinde ney, ud, gitar ve vurmalı çalgılardan oluşan bir müzik köşesi olduğunu belirten Gürsoy, 3,5 yaşındaki kızı Zeynep’in de müziği çok sevdiğini ve mini elektrogitarını çalmaktan büyük keyif aldığını ifade ediyor.

İsmet Özel ve Nazım Hikmet’in şiirlerini okuyan sigortacı
Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy’un ilgi alanları arasında en başta okumak yer alıyor. Evinde güzel bir kütüphanesi olduğunu ve bin civarında kitaba sahip olduğunu dile getiren Gürsoy, sosyal tarih, kentlerin tarihi ve biyografilerle ilgili kitapları okumaktan keyif aldığını söylüyor. Tarih ve felsefeye de ilgi duyduğunu belirten Gürsoy, üniversitede okurken felsefe, dil bilim ve klasik mantık dersleri de almış. Şiir okumayı da sevdiğini belirten Gürsoy, İsmet Özel ve Nazım Hikmet’in şiirlerini okumayı çok sevdiğini, her iki üstadın da şiirin özüne inen insanlar için ayrı bir yeri olduğunu düşündüğünü ifade ediyor. Yurt dışında kitap almaktan da ayrı bir keyif aldığını dile getiren Gürsoy, “Kitaba dokunmayı seven benim gibilerin yurt dışında basılan kitapların baskı ve ciltlerine hayran olmaması mümkün değil” diyor.

Çalışma hayatına Hazine Müsteşarlığı’nda başladı
1979 yılında İstanbul’da doğan Türker Gürsoy, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, New York Columbia Üniversitesi Ekonomi Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çalışma hayatına 2002 yılında Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’nda başlayan Gürsoy, 2011 yılında buradan ayrılarak Vakıf Emeklilik ve Asya Emeklilik’te Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 2013 yılı Eylül ayından itibaren Asya Emeklilik Genel Müdürü olarak meslek hayatına devam eden Gürsoy, evli ve bir çocuk babası.

New York metrosunda ney çaldı; 6 $ bahşiş topladı
Türker Gürsoy, 2009 yılında New York Columbia Üniversitesi’nde okurken, farklı kültürden insanların müzik yaparak renklendirdiği New York Metrosu’nda da bir gün ney çalmış. “Sokak müzisyenleri için bir cennet olan New York Metrosu’nda müzik yapmanın keyfi beni hep cezbetmiştir. Bir gün cesaretimi toplayıp neyimi aldım ve hicaz makamında doğaçlama bir şeyler çaldım. Oradan geçen insanlar büyük ihtimalle neyin sesini ilk defa duyuyorlardı. Ancak sevdiklerini düşünüyorum; çünkü bahşiş bile kazandım. Hatta, bir tanesi 1 $, diğeri de 5 $ olmak üzere yarım saat içinde toplam 6 $ bahşiş topladım. Daha sonra öğrendim ki metro müzisyenleri için 5 $ çok iyi bir bahşişmiş. Benim için unutulmaz bir tecrübeydi” diyor Gürsoy.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER