18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Allianz Türkiye’den yatırımcılarına tarım fonu

Allianz Türkiye’nin yeni Tarım Fonu ile artık BES yatırımcıları da hem gıdanın geleceğine hem de kendi geleceklerine yatırım yapma fırsatına sahip oluyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Allianz Emeklilik, bir ilki gerçekleştirerek yatırımcılara Tarım Fonu’nu sundu. Bununla birlikte Allianz Türkiye, Tarım Fonu’na yatırım yapma imkanı sunan ilk emeklilik şirketi oldu.

Tarım Fonunda kesinti daha düşük

Allianz Emeklilik Tarım ve Gıda Fon Sepeti Emeklilik Yatırım Fonu’nda, en az yüzde 80 oranında tarım ve gıda alanında faaliyet gösteren, tarım ve gıda kaynaklarının etkin üretimi, dağıtımı ve kullanımı ile tarım ve gıda alanlarında verimliliği artıran teknolojilere yatırım yapan yerli ve yabancı şirketlerin hisse senetleri yer alıyor. Fonun kapsamında buna ek olarak döviz, altın ve TL cinsinden farklı enstrümanlara da daha az bir oranda yer veriliyor. Tarım Fonu işletim gider kesintisinin oldukça düşük olması ve BES’teki bireysel fonların kesinti ortalamasının altında kalması da avantaj olarak öne çıkıyor. 

2050’de gıda üretim talebi yüzde 50 artacak

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘ne (FAO) göre, 2050 yılında 10 milyarlık bir dünya nüfusunun beslenmesi için tarımsal üretim talebinin 2013 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 50 oranında artacağı tahmin edildiğine dikkat çeken Allianz Türkiye İcra Kurulu Başkanı Tolga Gürkan, “Artan gıda talebini karşılayabilmek, herkesin yeterli ve besleyici gıdaya erişimini sağlayabilmek için tarımsal üretimin sürdürülebilir şekilde gelişmesi, inovasyon, gıda sistemlerinin değişmesi, beslenme güvenliğinin sağlanması gibi pek çok trend, gıdanın geleceğini belirliyor. Bu trendlere odaklanarak, bu global sorunun çözümüne katkıda bulunma hedefiyle faaliyet gösteren tarım ve gıda şirketlerinin rolü ve yatırım ivmesi de her geçen gün atıyor. Biz de BES yatırımcılarına dünyada ve Türkiye’de yükselişte olan, getiri potansiyeli güçlü bu yatırım trendine katılma fırsatı sunuyoruz” diye konuştu.

Dünya nüfusundaki artış, küresel ısınmanın etkileri, tarım havzalarının azalması gibi pek çok etken gıda güvenliğini tehdit ederken; gıdanın sürdürülebilir geleceğine odaklanan gıda ve tarım şirketlerinin rolü giderek önem kazanıyor. Bu nedenle, tarımsal üretimde doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimine ve verimliliğin artması için teknolojiye odaklanan tarım ve gıda şirketlerine yatırım, uzun vadeli güçlü bir getiri potansiyeli ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER