20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Aksigorta’nın araştırmasına göre, en çok kansere yakalanmaktan korkuyoruz

kanser haftasıTürk toplumunun, sağlığına bakış açısını gösteren Aksigorta’nın araştırmasına göre üç kişiden ikisi kansere yakalanmaktan korkuyor.

gercekgundem.com

1-7 Nisan Kanser Haftası. Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Kanser Araştırması Uluslararası Ajansı’nın (IARC) Dünya Kanser Raporu’na göre dünyada 2008’de bir yılda 12.4 milyon yeni kanser vakası saptanırken, 2012 yılından bu yana her yıl 14 milyon yeni kanser vakası tespit ediliyor.

Bu rakamın gelecek 20 yıl içinde 22 milyona çıkabileceği belirtiliyor. 2008’de 7.6 milyon olarak belirlenen kanser kaynaklı ölümlerin yılda 8.2 milyona ulaştığı ve bu rakamın yine 20 yıllık süre içinde 13 milyona ulaşacağı öngörülürken, Türkiye’deki en önemli ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarının ardından ikinci sırada bulunan kanser, toplumumuzun en büyük kabusu. Türk toplumunun, sağlığına bakış açısını gösteren Aksigorta’nın araştırmasına göre üç kişiden ikisi kansere yakalanmaktan korkuyor.

KANSER, EN ÇOK KORKULAN HASTALIK SIRALAMASINDA AÇIK ARA BİRİNCİ
Aksigorta’nın Araştırma Şirketi Ipsos’a yaptırdığı CATIBUS yöntemi ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Gaziantep, Bursa, Kayseri, Malatya, Balıkesir, Samsun, Erzurum ve Trabzon’da yaşayan 15-60 yaş grubuna dahil toplam 600 tüketici ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türk toplumunun yüzde 69’u kansere yakalanmaktan korkuyor.
En çok korkulan hastalıklar sıralamasında açık ara birinci olan kanseri, yüzde 7 ile kalp ve damar hastalıkları, yüzde 2 oranla alzheimer, göz, böbrek, beyin ve sinir sistemi ile böbrek hastalıkları takip ediyor.

gursel-gurardaELİNİZDE BİR SİHİRLİ DEĞNEK OLSA…
Araştırmaya katılanların yüzde 72’si “Elinizde bir sihirli değnek olsa sevdiklerinizi hangi hastalığa karşı korumak isterdiniz?” sorusunu “Kanser” olarak yanıtlarken, yüzde 6’sı tüm hastalıklara karşı koruma isteğini ifade etti.

GÜRARDA: “TEDBİRİNİZİ SAĞLIKLI İKEN ALIN…”
Başta kanser ve kalp olmak üzere bu tür hastalıklar, kişilerin yaşam kalitelerini ve maneviyatını olumsuz etkilerken, tedavilerinin yüksek maliyetli olması nedeniyle de hastalara zor dönemler yaşatıyor. Genelde sağlığımızı kaybettikten sonra sağlık sigortası yaptırmanın aklımıza geldiğini belirten Aksigorta Pazarlama Direktörü Gürsal Gürarda, “Oysa ki sağlıklı iken, olası durumları gözeterek konuyla ilgili tedbir alınması ve sigorta yaptırılması, sevdiklerimizle beraber hayatımıza devam edebilmemiz, hiçbir endişe ve kaygı olmadan en iyi şartlarda sağlık hizmeti alabilmemiz ve sahip olduğumuz konforda hayatımızı sürdürebilmemiz için büyük önem taşıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER