17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Aksigorta’dan 1 milyar 144 Milyon TL Prim 143 Milyon TL Net Kâr

ugurgulen12013 yılı ilk 9 ayında 1 milyar 144 milyon TL prim üreten Aksigorta, bir önceki yıla göre beş kat artış sağladığı net karını da 143 milyon TL’ye yükseltti.Aksigorta’nın 2013 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı. 2011 yılında başlattığı karlılık odaklı portföy dönüşümü stratejisini sürdüren Aksigorta, 2013 yılının ilk 9 ayında, bir önceki yıla göre beş kat artış sağlayarak 143 milyon TL net kar elde etti. Fındıklı’da bulunan Genel Müdürlük Binası’nın satış karı hariç tutulduğunda ise net karı 49 milyon TL seviyesinde gerçekleşen Aksigorta, bu rakamla da geçtiğimiz yıla göre yaklaşık iki kat artış sağladı. Teknik karını yüzde 120 artırarak 65 milyon TL’ye ulaştıran Aksigorta, prim üretimini de geçen yıla göre yüzde 15 artırarak 1 milyar 144 milyon TL’ye yükseltti.

Aksigorta, konut sigortalarının içinde bulunduğu Yangın branşında yüzde 37, mühendislik ürünlerinin içinde bulunduğu Genel Zararlar branşında yüzde 29 büyüyerek motor dışı branşların portföy payını, geçen yılın aynı dönemine göre 4 puan artırarak yüzde 37’den yüzde 41’e yükseltti. Banka kanalındaki yüksek büyüme trendi de devam ederek 2013 yılının ilk 9 ayında yüzde 30 seviyesinde gerçekleşti.

HALUK DİNÇER: “AKSİGORTA’NIN BAŞARILI SONUÇLARINDAN MEMNUNUZ, SİGORTA SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNE İNANIYORUZ”

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Aksigorta’nın başarılı sonuçlarından Sabancı Holding olarak çok memnun olduklarını ve sigorta sektörünün geleceğine inandıklarını vurguladı. Dinçer ayrıca, “Ageas ile 2011 yılında yapmış olduğumuz ortaklıktan son derece memnunuz, ortağımızla uyum içerisinde çalışarak Aksigorta’nın başarılarını bundan sonraki süreçte de destekliyor olacağız” dedi.

SADECE FİYAT ODAKLI DEĞİL, KALİTELİ HİZMET VE FARKLILAŞAN ÜRÜNLERLE REKABET

2013 yılı üçüncü çeyreğinde Aksigorta’nın önemli bir başarıya imza attığını belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, bundan sonrasında da aynı stratejiyle yürümeye devam edeceklerini söyledi. Aksigorta’nın önümüzdeki dönemde karlılıktan ödün vermeden büyümeyi hedeflediğini belirten Uğur Gülen, Aksigorta’nın sadece fiyat odaklı değil, yüksek hizmet kalitesi ve farklılaşan ürünleriyle rekabet içinde yer alacağını söyledi. Aksigorta’nın karlılığını, gerçekleştirilen transformasyon projeleri sayesinde operasyonlarını verimli hale getirerek sağladıklarını belirten Gülen, Bilgi Teknolojileri transformasyonu sayesinde hasar yönetiminin optimize edilerek sektörün büyük oranda zarar ettiği oto sigortalarında hasar oranlarını hızla düşürdüklerini, sağlık sigortalarının hasar prim oranında da önemli bir gelişme kaydettiklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER