23 Nisan 2024, Salı
spot_img

"Akaryakıt istasyonu sigortası yaptırırken teminatlarınızı doğru belirleyin"

Akaryakıt İstasyonu Sigortası’nın bir işletmesinin ihtiyacı olan tüm teminatları içerdiğini belirten Generali Sigorta Teknik ve Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, “İşletmeler mutlaka tüm mal varlıklarının sigorta kapsamında olduğuna emin olmalı” dedi.

mehmet tumerTürkiye’deki araç sayısı gün geçtikçe artıyor. Son verilere göre Türkiye’de 19 milyona yakın araç, 13 bine yakın da akaryakıt istasyonu bulunuyor. Buna rağmen günün her saatinde çeşitli risklerle karşı karşıya olan akaryakıt istasyonlarının sigortalılık oranları oldukça düşük. Hazine Müsteşarlığı ise “Tehlikeli Maddeler Sorumluluk Sigortası”na ilişkin uygulanacak tarife ve talimatlarda değişiklik yaptı. 1 Ocak’tan itibaren bu işletmelere, “Tehlikeli Maddeler Sorumluluk Sigortanızı yaptırın, yoksa hakkınızda cezai işlem uygulanacak” şeklinde ihbar mektupları gönderilmeye başlandı. İşletmeler bu süre zarfında da sigorta yaptırmayan ya da poliçelerini yenilemeyenlerin faaliyet ruhsatları iptal ediliyor. İşletmelerin zorunlu ve zorunlu olmayan tüm poliçelerini yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Generali Sigorta Teknik ve Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, akaryakıt istasyonu sigortasının bir akaryakıt istasyonunda akla gelebilecek her türlü riski güvence altına aldığını söyledi.

Teminat limitlerinin sizin için yeterli olup olmadığına dikkat edin”

Mehmet Tümer, akaryakıt istasyonlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, sigortanın sadece zorunlu olduğu için yapılan bir risk yönetimi olmaması gerektiğini ifade etti. Bu nedenle işletmelerin zorunlu ve zorunlu olmayan tüm poliçelerini yaptırmalarını tavsiye eden Tümer, “Akaryakıt İstasyonu Sigortası, akaryakıt istasyonunda bulunan binaları, kanopiyi, pompaları, akaryakıt emteasını, satış mağazasında bulunan emtiayı, pompacının üzerinde bulunan parayı, 3. şahısların bedeni ve maddi zararlarını, makineleri ve elektronik cihazları güvence altına alıyor. Bu ana teminatların dışında komşularınıza vereceğiniz zararlar, çevreye vereceğiniz zararlar, yanlış akaryakıt dolumu, araç yıkama ve park hasarları gibi riskler de poliçe teminat kapsamına dâhil edilebiliyor. Görüleceği üzere Akaryakıt İstasyonu Sigortası, bir akaryakıt istasyonunda akla gelebilecek her türlü riski güvence altına alıyor” dedi.

Akaryakıt İstasyonu Sigortası almak isteyen işletmelere uyarıda bulunan Tümer, işletmelerin mutlaka tüm mal varlıklarının sigorta kapsamında olduğuna emin olması gerektiğini belirtti. Tümer, şöyle devam etti: “Olası bir hasarda eksik ya da aşkın sigorta ile karşılaşmak işletmelerde mağduriyet yaratabilir. Ayrıca teminatlar limitli olarak verildiyse bu limitlerin kendileri için yeterli olup olmadığına dikkat etmelidirler. Ve son olarak poliçelerindeki muafiyetleri mutlaka detaylı olarak incelemeliler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER