20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

AHE'den 28 milyon TL brüt kâr

mete ugurlu2014 yılı ilk çeyreği itibariyle aktif büyüklüğü 8,3 milyar TL’yi aşan Anadolu Hayat Emeklilik’in konsolide olmayan brüt kârı 28 milyon TL olarak gerçekleşti

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü Mete Uğurlu, Şirketin 2014 yılı Mart dönemi konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“2014 yılının ilk çeyreği, geçmiş yıllara paralel şekilde, dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal/ekonomik gelişmelerin yakından izlendiği bir dönem olmuştur. Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olan Euro bölgesi ekonomisinden gelen olumlu sinyaller ve yerel seçimlerin sonuçlanmış olması, piyasalardaki genel risk algısının düzelmesinde rol oynamıştır.

Kuruluşundan bu yana, güven, itibar, kaliteli hizmet sunumu ve müşteri memnuniyeti hususlarını her zaman ön planda tutan Şirketimiz, bu dönemde, daha çok müşteriye ulaşmak ve daha fazla üretim sağlamak hedefiyle, yurt çapına yaygın dağıtım ağını genişleterek Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğü’nü Trabzon ilimizde faaliyete geçirmiştir.

Bu dönemde, 2013 yılına ait Olağan Genel Kurul toplantımız gerçekleştirilmiş ve hissedarlarımıza, net dağıtılabilen dönem karının %61’i oranında, toplam 50 Milyon TL’lik nakit temettü ödemesinde bulunulmuştur.

Finansal açıdan başarılı bir dönemi daha geride bırakan ve 502 Milyon TL’lik güçlü bir öz kaynağa sahip olan Anadolu Hayat Emeklilik, 2014 yılının ilk çeyreği itibariyle, 28 Milyon TL brüt ve 23 Milyon TL net dönem kârı elde etmiş, aktif büyüklüğünü de geçen yılın aynı dönemine göre %12 oranında artırarak 8,3 Milyar TL seviyesine ulaştırmayı başarmıştır.

Bu dönemde, 1,6 Milyona yaklaşan hayat sigortası müşterilerimizden toplam 83,7 Milyon TL tutarında brüt prim üretimi sağlanmış, 1,8 Milyar TL’lik hayat sigortalılarımıza ait finansal varlıklar itibarıyla, bu konudaki sektör liderliğimiz sürdürülmüştür.

Hayat branşı teknik karımız Şirketimiz ile iş ortaklarının konuya verdiği öneme bağlı olarak olumlu seyrini devam ettirmiş ve bu branşta 9,8 Milyon TL teknik kar elde etme başarısı gösterilmiştir.

Bireysel emeklilik branşına ilişkin teknik karımız geçen yıla göre daha olumlu bir görünüm sergileyerek 74 Bin TL seviyesinde gerçekleşmiş, bununla birlikte, 2013 yılında yürürlüğe giren mevzuat düzenlemelerinin müşteri kazanımı, insan kaynağı, eğitim, alt yapı kurulumu/iyileştirmesi vb. maliyetler üzerindeki etkileri 2014 yılının ilk çeyreğinde de devam etmiştir.

Bireysel emeklilik branşı fon büyüklüğündeki sektör liderliğimiz, sahip olduğumuz % 20’lik pazar payı ile sürdürülmüş, toplam katılımcı sayımız ise yılbaşından bu yana yaklaşık % 4 oranında artış göstererek 763 Bin kişiye ulaşmıştır.

31 Mart 2014 tarihli Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre Anadolu Hayat Emeklilik, geçen yıl olduğu gibi 2014 yılının ilk çeyreğinde de katkı payı tutarını en fazla artıran ve Devlet Katkısı fon büyüklüğünde liderliğini devam ettiren Şirket olmayı başarmıştır.

Ülkemizin halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olma özelliğini koruyan Anadolu Hayat Emeklilik, kuruluşundan bu yana, güçlü ortaklık yapısı, sermaye birikimi ve başarılı finansal performansı ile sektörün ve ülkemizin en önde gelen kuruluşlarından biri olarak, önümüzdeki dönemlerde de istikrarlı büyümesini sürdürüp, müşteri odaklı hizmet anlayışı ile sektör ve ülke ekonomisi için katma değer yaratmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER