18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

AgeSA, ilk çeyrekte 240 milyon kar elde etti

2023 yılının ilk çeyreğinde 243 milyon TL kar elde ederek fon büyüklüğü ve prim üretiminde özel sektörde liderliğini koruyan AgeSA, BES’te de 78 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65 büyüdü.

AgeSA, 2023 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, BES ve Hayat Sigortası pazarında istikrarlı büyümesini sürdürerek fon büyüklüğü ve prim üretiminde özel sektör şirketleri arasında liderliğini korudu. BES’te 78 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65 büyüme gösteren AgeSA, hayat ve ferdi kaza üretiminde de 1,5 milyar TL prim üreterek sektör ortalamasının üzerinde büyüdü. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na (UFRS) göre, şirketin 2023 ilk çeyrek net dönem kârı ise 243 milyon TL olarak gerçekleşti.

BES’te hedefimiz sürdürülebilir başarı

Finansal sonuçlarla ilgili değerlendirme yapan AgeSA Genel Müdürü Fırat Kuruca, 2023’e başarılı bir giriş yaptıklarını söyleyerek “BES’te büyümemizi sürdürdük ve fon büyüklüğünde özel sektörün lider şirketleri arasında yer almayı başardık. Hayat ve ferdi kaza üretiminde ise hem sektör ortalamasının üzerinde büyüdük hem de özel sektör şirketleri arasındaki liderliğimizi koruduk. Bu yıl BES’in 20’nci yılı ve 20 yıl boyunca BES, gösterdiği hızlı büyüme ve fon performansıyla ne kadar güvenilir, verimli bir tasarruf ve yatırım yöntemi olduğunu kanıtladı. Devlet nezdinde gerçekleşen düzenlemelerle birlikte hem sisteme olan güven hem de katılımcı sayısı arttı. Bireysel emeklilik sisteminde birikimlerin oldukça büyük seviyelere ulaşmasına bağlı olarak getiriler de büyük fark yaratmaya başladı. Biz de fon performansında iddiamızı koruyarak, fon çeşitliliğimizi artırarak ve fon danışmanlığı hizmetlerimizi geliştirerek müşterilerimizin yatırım opsiyonlarını genişletmeye, tasarruflarını daha iyi değerlendirmelerine yardımcı olduk. Hedefimiz yıl boyunca bu başarıyı sürdürmek.” diye konuştu.

Etki ve insan odaklı çalışmalarımız sürüyor

Kuruca, sürdürülebilir bir gelecek için de çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek “Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin çevresel, sosyal, kurumsal yönetim, insan ve çalışan hakları ile şeffaflık konularında; uluslararası sürdürülebilirlik performanslarının değerlendirildiği BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olduk. Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerimize entegre ederek paydaş refahını arttıran etki ve insan odaklı bir organizasyona dönüşmek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER