26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Afetlerde çocukların vazgeçilmezleri: Okul çantaları, kitaplar ve şekerleri

okulcantaBirleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ve Ekim ayının 13’ünde kutlanan “Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü“ kapsamında Aksigorta tarafından yaptırılan araştırma çocukların afetlere bakışlarını gözler önüne seriyor. Yöntem Araştırma Şirketi tarafından Türkiye kent temsili 7-12 yaş arası 247 çocuk ve 247 veli ile yüz yüze görüşme tekniği ile yapılan araştırma, çocuklarla ailelerinin doğal afet karşısındaki bilinç ve tutumlarını karşılaştırma fırsatı sunuyor. Araştırmaya göre, çocuklardan yüzde 41’i “deprem olduğunda kapalı alandaysam masa gibi sağlam olduğunu düşündüğüm eşyaların yanında/altında uygun pozisyonda dururum” diyor. Çocukların yüzde 25’i “kapalı alandaysam hızla dışarı çıkarım”, yüzde 19’u “evdeysem annemin/babamın yanına giderim”, yüzde 8’i “bir şey yapmam, olduğum yerde bitmesini beklerim”, yüzde 4’ü “kapalı alandaysam kapı girişinin altına girerim”, yüzde 1’i i ise “herkes ne yapıyor diye merak edip camdan bakarım” yanıtını veriyor.

7-9 yaş çocukları için okul çantası ile şeker ve çikolata ilk sırada
“Doğal afetlerde yanınıza alacağınız ilk 3 şey” sorusunda çocukların yanıtlarında okul çantası yüzde 50’lik bir oranla öne çıkıyor, okul çantasını yüzde 49 ile “kitaplarım” takip ediyor. Şeker, çikolata ve gofret ise yüzde 34’lük bir oranla üçüncü sırada yer alıyor. Şeker, çikolata ve gofret 7-9 yaş arasındaki çocuklar için okul çantalarıyla birlikte yüzde 42’şer oranla deprem anında yanlarına alacakları arasında ilk sıraya yükseliyor. 10-12 yaş grubundaki çocuklar, ilk sırada yüzde 61’lik bir oranla “kitaplarım”, yüzde 59 ile “okul çantam” derken, üçüncü olarak cep telefonlarını (yüzde 46) alacaklarını belirtiyor. Cep telefonu 7-9 yaş grubunda yüzde 13 ile alt sıralara düşüyor. 7-9 yaş grubunun üçüncü olarak yanına alacağını söylediği şey ise yüzde 29’luk bir oranla “en sevdiğim oyuncaklarımdan (araba ve bebek) biri”, yüzde 26 ile “boya kalemlerim” takip ediyor.

Çocuklar ve velilerin yanıtları ayrışıyor
Çocukların ve velilerin yanıtları doğal afetlerde yanınıza alacağınız ilk 3 şey sorusunda oldukça ayrışıyor ve veliler yüzde 60’lık bir oranla afetlerde yanlarına ilk olarak cep telefonlarını alacaklarını söylüyorlar. Cep telefonunu yüzde 58 ile nakit para/ kredi kartı, yüzde 53 ile yiyecek-içecek, yüzde 34 ile giyecek, yüzde 31 ile battaniye, yüzde 15 ile ilaç, yüzde 14 ile arabanın anahtarı, yüzde 6 ile de mücevher vb değerli eşyalar takip ediyor. Temel bilgilerde yeterince bilgi sahibi değiliz 13 Ekim Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü’ne dikkat çekmek amacıyla yaptırılan araştırma, velilerin ve çocukların en temel bilgiler hakkında bile yeterince bilgi sahibi olmadığını gözler önüne seriyor. İtfaiye numarasını doğru olarak bilen velilerin oranı yüzde 65 iken çocukların sadece yüzde 45’i itfaiye numarasını doğru biliyor. Velilerden yüzde 6’sı itfaiye numarasını yanlış biliyor, yüzde 29’u ise numarayı hiç bilmediğini ifade ediyor. Çocuklarda ise hiç bilmeme oranı yüzde 51. Bu oranlar hem veliler hem de çocuklar için Ambulans numarası bilinirliğinde biraz yükselse de bu konudaki eğitimlerin artırılması gerektiği gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Anne-babaların yüzde 89’u, çocukların ise yüzde 67’si ambulans numarasını doğru biliyor. Araştırma sonuçlarına göre çocuklar depremle ilgili yapılması gerekenleri en çok annelerinden (yüzde57) ve okuldan öğrendiklerini (yüzde 53) söylüyorlar. Bunları yüzde 31 ile “babam”, yüzde 30 ile “televizyon”, yüzde 15 ile “öğretmen”, yüzde 9 ile “internet”, yüzde 5 ile “arkadaşım” izliyor. Ailelerin doğal afetler hakkında bilgi sahibi olması çocukların eğitiminde büyük önem taşıyor. Veliler ise depremle ilgili yapılması gerekenleri yüzde 77’lik bir oranla televizyondan öğrendiğini belirtiyor. Televizyonu yüzde 40 ile arkadaş, yüzde 29 ile akrabalar, yüzde 15 ile gazeteler, yüzde 14 ile internet ve yüzde 11 ile okul takip ediyor.

Aileler ve çocukların bilinç düzeyi artırılmalı
Araştırmayı, Birleşmiş Milletler tarafından 1989 yılında ilan edilen, doğal afetlere hazırlık, gerekli önlemlerin alınması ve zararların azaltılması konusunda global bir kültür oluşturmayı hedefleyen ‘Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü”ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için gerçekleştirdiklerini söyleyen Aksigorta Pazarlama Direktörü Gürsal Gürarda, daha güvenli bir gelecek için çocukların küçük yaşlarda doğal afetler konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Gürarda, “Dünya Afet Zararlarının Azaltılması Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor ve afet öncesi alınacak önlemlerle, afet sırasında ve sonrasında yapılacak bilinçli çalışmalarla afet zararlarının etkisinin azaltılabileceği anlatılmaya çalışılıyor. Türkiye’de Aksigorta bu konuda 4 yıldır süregelen ve toplam 5 yıl sürecek olan Hayata Devam Türkiye projesi ile benzer çalışmalar yürütüyor. Bunun yanı sıra konuya dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla hem çocuklara hem de ailelerine yönelik bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırma sonuçlarının da gösterdiği gibi doğal afetlerle ilgili eğitimlerin artarak devam etmesi, hem ailelerde hem de çocuklarda bilinç düzeyinin artırılması gerekiyor” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER