4 Aralık 2023, Pazartesi
spot_img

'Ada Şirket Web’, sektöre hız ve vakit kazandırıyor

ada yazilimSigorta sektörünün can damarının üretim kanadı olduğunu belirten Ada Yazılım Teknopark Şubesi Ar-Ge ve Yazılım Ekip Lideri Kerem Ali Uluğ, “Ada Şirket Web, hem diğer yazılımlara kolay entegre oluyor hem de poliçeleştirme sürecinde kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu sayede verimlilik ve üretim yükseliyor” dedi.

HAYATIMIZ SİGORTALI

Gün geçtikçe daha da fazla dijitalleşmeye başlayan dünyada, günlük birçok işimizi artık online platformlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. İşyerlerimizde, sosyal yaşantımızda bize en kolay hizmeti sunan yazılımlarla daha kolay bir günlük yaşamın tadını çıkarıyoruz. Sigorta sektörünün de en büyük yardımcısı olan dijital platformlar ve yazılımlar da gelişmeye, değişmeye ve kullanıcılara daha da kolaylaştırılmış sistemler sunmaya devam ediyor.

Şu an 4.0 sürümü ile Türkiye’de dört sigorta şirketine Ada Şirket Web sistemi ile hizmet sunduklarını belirten Ada Yazılım Teknopark Şubesi Ar-Ge ve Yazılım Ekip Lideri Kerem Ali Uluğ, “Ada Şirket Web sisteminde teknik modül çok önemli bir yer tutuyor, çünkü sigorta şirketlerinin can damarı üretim. Şirketler, poliçeleştirme yapılan ekranları ve modülleri ne kadar rahatlıkla kullanabilirse o kadar hızlı üretim sağlamış oluyor” dedi. Uluğ, “Bu sebeple sigorta şirketlerine sunduğumuz hizmet, bu modülün olabildiğince kolay kullanılabilir olması” diye konuştu. Uluğ, amaçlarının zaman kaybını önleyip şirketlerin daha çok üretime yoğunlaşmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi.

Poliçeleştirmede karmaşıklığı önlüyoruz
Acente ve brokerlerin poliçeleştirme aşamasında çok fazla detaylı bilgi girişine ihtiyaç duyduklarını, bu sebeple poliçeleştirme sürecinin işin doğası gereği karmaşık olduğunu söyleyen Uluğ, Ada Şirket Web üzerinde bu karmaşık sürecin olabildiğince basit bir şekilde kullanıcılara sunulmaya çalışıldığını söyledi. Uluğ, sözlerine şöyle devam etti: “Sigorta sektöründe poliçe üretimi çok karmaşık bir iş. Çünkü arka planda çok detaylı tarife yapıları ile prim hesaplanıyor. Tarife hesaplaması sonuncunda üretilen prim, kullanıcıya gösteriliyor. Kullanıcı ‘Tamam, poliçeleştir’ derse bilgiler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM), kredi kartı bilgileri ise bankalara gönderiliyor. Bu karmaşık işlemler sonucunda poliçe oluşturulabiliyor. İşin doğası gereği bu karmaşıklık hep olacak fakat Ada Yazılım olarak bizim öncelikli hedefimiz, bu süreç ne kadar karmaşık olursa olsun, bunu ekranlarda en basite indirmek ve kullanıcıların en basit şekilde bu işlemi tamamlayabilmesini sağlamak. Arka tarafta çalışan karmaşık algoritmalar, karar mekanizmaları, veri madenciliği yapılarının kullanıcının kafasını karıştırmadan ona istediği bilgi ve hizmetleri sunmasını sağlıyoruz.”

Sistem yavaşlaması kabul edilemez
Birçok sistemin ve programın zamanla aşırı bilgi depolanması ve anlık kullanıcı sayısının artması sebebiyle yavaşladığını dile getiren Uluğ, “Çoğu şirketin yaşadığı ortak problem, zaman geçtikçe artan üretimle sistemlerin yavaşlaması. Bu bizim için kabul edilemez bir durum. Çünkü bir programa ne kadar bilgi girilirse girilsin o program ilk günkü hızıyla çalışmalı. Biz, şirket olarak kendi programımızda bunun garantisini veriyoruz ve programın her zaman ne olursa olsun ilk günkü hızıyla çalışmasını sağlamak için yoğun testler uyguluyoruz” dedi.

Ada Şirket Web, her programla entegre oluyor
Detaylı bilgi girişi yapılan poliçeleştirme sürecinde bilgilerin SBM ve banka sistemlerine de ulaştırılması gerektiğini belirten Uluğ, “Biz sistemimizi aynı zamanda diğer online programlarla da entegre olabilecek şekilde geliştiriyoruz. Bu da kullanıcılara vakit tasarrufu sağlıyor” dedi. Ada Şirket Web programının sektörün online tarafının tam kalbinde olduğuna da dikkat çeken Uluğ, “Acente-broker yazılımlarımız da sigorta şirketi yazılımlarımız da sigorta ve diğer sektörlerde yer alan tüm yazılımlarla kolaylıkla entegre olabiliyorlar” diye konuştu. Uluğ, entegrasyon kolaylığı ile dikkat çeken Ada Şirket Web 4.0’ın, diğer yazılım şirketlerinin programları ve online satış sitelerinin programlarıyla da kolaylıkla entegre olabildiğinin altını çizdi. Uluğ, sözlerine şöyle devam etti: “Online satış siteleri ve acente / broker yazılımlarının, Ada Şirket Web sisteminden otomatik teklif alabilmesi ve kurduğumuz entegrasyon yapılarının kullanımı için yüzlerce sayfalık karmaşık dokümanlar hazırlamıyoruz. Bunun yerine, sunduğumuz entegrasyon yapıları kendi mantıklarını açıklıyor. Web servislerimizin ihtiyaç duyduğu her bilgi parçasının açıklaması ve olası değerlerine kolaylıkla erişilebiliyor. Bu sayede Ada Şirket Web sistemi üzerinden web servis ile teklif almak isteyen başka yazılımları yazan ekiplerin işlerini kolaylaştırıyor, hizmet sunduğumuz sigorta şirketlerine entegrasyonu teşvik ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER