18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

İlber Ortaylı: “Sigorta temel bir ihtiyaçtır”

AcnTURK, Sahrap Soysal ve İlber Ortaylı’nın katılımıyla gerçekleştirdiği kuruluş yıldönümü kutlamasında mutluluğunu meslektaşlarıyla paylaştı.

AcnTURK kuruluş yıldönümünü Sahrap Soysal ve İlber Ortaylı’nın katılımıyla düzenlediği kokteyl organizasyonu ile kutladı. 29 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul, Maya Akar Center, AcnHALL’da gerçekleşen etkinliğe sektör temsilcileri ve acenteler de katıldı. 

Organizasyonda konuşan AcnTURK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi, 2019’un Eylül ayında şirket kurma fikrini hayata geçirmeye karar verdiklerini söyleyerek “2019’un Aralık ayında bir yatırım şirketi kurarak bu fikrimizi somutlaştırdık. Ardından da meslektaşlarımızı ve acentelerimizi bu yapıya ortak etmek için elimizden gelen çabayı gösterdik. 29 Mayıs 2020 tarihinde sigorta şirketimizi kurduk. Kuruluş tarihimizin yeni bir sigorta çağı başlatması anlamında İstanbul’un fethi ile aynı tarihe denk gelmesi bizim için çok anlamlıydı. Yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen 2022 yılının Mayıs ayının ilk haftasında ruhsat alarak şirketimizi kurduk ve 12 Ekim’de ilk poliçemizi kestik. Bugün itibariyle 7 ayımızı geride bıraktık. İlk 3 ayda karımızı açıkladık. İnovatif ürünlerle sektöre birtakım imkanlar getirmeye çalışan, acenteyi mutlu edersen vatandaşı da mutlu edersin yaklaşımıyla yolumuza devam ediyoruz” dedi. 

Yakında sağlık branşında da hizmet vereceğiz

Sigortadan uzaklaşmış vatandaşı yeniden bu alana çekebilmek için bazı değişik ürün ve uygulamaları olduğunu söyleyen Büyükçelebi, “Bu anlamda çok ciddi çalışmalarımız var. Yakında yine ezber bozan ürünlerimiz olacak. Kısa süre içinde sağlık branşında da hizmet vermeye başlayacağız. Orada hem TSS hem de ÖSS’de farklı uygulamalar getireceğiz” açıklamalarında bulundu. 

Mayıs ayı sonunda üretimimiz 1 milyar TL’ye ulaşacak

“Beklentimiz acentelerimizin bizimle beraber yürümesi, bize destek olmaları” diyen Büyükçelebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yapı acenteler için, acentelerin ve dolayısıyla vatandaşın sorunlarını ortadan kaldırmak için kurulmuş bir yapı. Burada tüm acentelerimiz eşit haklara sahip. Bu ayın sonu itibariyle 1 milyar TL’lik bir üretime ulaşmış olacağız ki bu yeni bir sigorta şirketi için çok ciddi bir rakam. 150 çalışanımız ve 2000’e yakın acentemiz var. Sektöre katkı vermek için ortaya çıktık ve elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz. Meslektaşlarımıza ciddi gelir kapıları açtık. Onları mutlu etmeye çalışıyoruz ve gelirimizi onlarla paylaşıyoruz. Birlikte çok daha güçlü ve çok daha farklı bir noktaya geleceğimize inanıyorum” 

“Türkiye’nin ilk mühendislik sigortaları müdürlerinden biriyim”

Etkinliğe katılan yemek yazarı Sahrap Soysal, bir dönem sigortacı olarak çalıştığını söyleyerek “Beni yemek yazarı olarak tanıyorsunuz ama benim bir sigorta geçmişim var. Ben Türkiye’nin ilk mühendislik sigortaları müdürlerinden biriyim. Almanya’da Munich Reasürans’ta 3 ay eğitim gördükten sonra Türkiye’ye dönüp mühendislik sigortaları alanında çalıştım. Bende eski bir sigortacıyım.” dedi.

İlk yerli sigorta şirketi: Osmanlı Umum Sigorta

‘Türkiye’de sigortanın başlangıcıyla ilgili bir çalışmada yer aldığını aktaran Soysal, 1870’lerde Pera’da çıkan bir yangının ardından Pera denilen eski Beyoğlu’nun yanıp ve kül olduğunu ve ardından İngiliz ve Fransız ortaklığı ile Osmanlı Düyun-u Umumiye adında bir sigorta şirketinin kurulduğunu söyledi. Sosyal, ilk yerli sigorta şirketi Osmanlı Umum Sigorta’nın 1900’lerde Generali Sigorta olarak faaliyetlerine devam ettiğini de ekledi.

Sigorta temel bir ihtiyaç

Sigortanın temel bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken İlber Ortaylı ise ticari hayatın içerisinde sigortanın çok büyük önemi olduğunu söyleyerek “Bu memlekette sigortacılık mevzuatı sigortacıların iş yapıp devlete yön vermesiyle olmuyor. Devlet insanlara dışardaki mevzuata uygun olarak çıkarıyor. Bazı dalların gelişmesi cemiyetin gelişmesine bağlı.” ifadelerini kullandı. 

Her dalda eksper yetiştirmek lazım

Eksperlik mesleğinin önemine de dikkat çeken Ortaylı, “Binaların denetiminde ciddiyet yok. İyi eğitimli insanlar olursa kötü bina olmaz. Binaların devamlı eksperler tarafından kontrol edilmesi lazım. Her dalda eksper yetiştirmek lazım. Sigorta şirketlerinin de eksperleri desteklemesi lazım” şeklinde konuştu.

Ortaylı, sağlık hayat ve oto sigortalarının da bireyler için önemli bir güvence olduğunun altını çizdi.

Keyifli sohbetin tamamı Sigorta Ekranında…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER