13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Acentelerden ortak deklarasyon

acenteAcente dernekleri, acentesi ile rekabet eden sigorta şirketlerinin konu edildiği ortak bir deklarasyon hazırladı. “Şirketler, acentesi ile rekabet etmemeli” denilen deklarasyonda TÜSAF-T.Sigorta Acenteleri Federasyonu (Ankara), Kayseri Sigorta Acenteleri Derneği (Kayseri), PASAD-Profesyonel Sigorta Acenteleri Derneği (İstanbul), SAAD-Sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği (İstanbul), SAB-Sigorta Acenteleri Derneği (İstanbul), SADER-Sigorta Acenteleri Derneği (Ankara), TUSiAR-Tüm Sigortacılık Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Derneği’nin (Ankara) imzası bulunuyor.

Acenteyle büyümenin planlanmadığı projelerin karşısında olduklarını belirten acenteler, “Sigorta şirketleri kendi internet sitelerinde acentelerden daha düşük primlerle satış yapma hatasına düşmemeli. Söz konusu şirketin mevcut uygulamasından derhal vazgeçmesi ve projelerinin acenteyle birlikte zenginleştirilmesi, prim farkının ortadan kaldırılması ve satışların acenteler üzerinden gerçekleştirilmesi ve özendirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklemekteyiz” dedi.

Acenteler, bu taleplerinin 10 Mart 2014 tarihine kadar dikkate alınmadığı takdirde tüm acente derneklerinin sesini yükselteceğini duyurdu. Acentelerin yayınladığı ortak deklarasyon şöyle:

SİGORTA SEKTÖRÜNE DUYURULUR

Bizler sigorta acente dernekleri olarak son zamanlarda acente aleyhinde gelişen ve acentelerin geleceğini bir hayli olumsuz etkileyen uygulamaların hayata geçirilmeye çalışılmasından rahatsızız.

 

Bu açıklamaya konu olan bir sigorta şirketinin başlatmış olduğu doğrudan satış projesinde, kendi web sitesinden acenteden daha düşük prim ile satış uygulaması kabul edilemez. Sigorta şirketlerinin böyle bir hataya düşmemelerini ve bu hatayı devam ettiren şirketlerin mevcut uygulamayı derhal acente lehine dönüştürmelerini beklemekteyiz.

İlgili şirketin STK başkanlarını toplayarak acentelerle büyüme isteklerini anlattıkları toplantıda acenteye destek veren çalışmaların ve acente modernizasyonu açıklamasının hemen akabinde reklam destekli kendi web sitelerinden acentesinden daha düşük primle satış yapmaya başlamaları biz STK’ları ve acenteleri son derece üzmüştür ve bu kabul edilemez bir durumdur.

 

 

Bu çalışmaların acente ile bütünleştirilmesi en isabetli karar olacaktır.

1-)Biz acenteler, sigorta sektörünün geleceğinde, acentelerle birlikte büyümenin planlanmadığı her türlü projenin karşısında olacağız.

2-)Acenteler ülkemizde bugüne kadar her kesimin kazanacağı modelleri savunmuş ve savunmaya devam edecektir. Acenteler olarak, sigorta şirketlerinin ve sigortalılarımızın ortak menfaatlerini gözetmekteyiz. Bu şekilde kaliteli ve uygun primli hizmet sunmak arzusundayız. Yaşam kaynağımız olan komisyonların kesilmesi ya da eksiltilmesi acentelerin yok olmasına ve kalitesiz hizmet sunmalarına neden olur.

 

3-) Bu tarz yöntemler yerine sadece acentelerine yatırım yaparak büyümeyi hedefleyen sigorta şirketleri, biz acentelerden de büyük destek alacaktır. Her ne olursa olsun tek isteğimiz bir sigorta şirketinin aynı ürünü acentesi ile aynı fiyatla satması ve acentesi ile rekabet etmemesidir. Bunu talep ediyor olmak bile üzücüdür. Bu durum, bir sigorta şirketinin acente ağı ile çalışma ilkelerine de aykırıdır.

Acentelere; gerek teknolojik, gerek eğitim, gerekse yeniden yapılanmaları için destek vermek, hem sigorta sektörü hem de ülke ekonomisi yararına olacaktır.

Biz acenteler ve onların Sivil Toplum Kuruluşları olarak, her kesimin kazanacağı modelleri benimsiyoruz. Sektörümüzün sağlıklı büyümesini, ülkemizin kazanmasını, acentelerin saygın ve kaliteli satış yapmalarını arzu ediyor bunun için çalışacağımızı, açık yüreklilikle ifade ediyoruz

 

Söz konusu şirketin mevcut uygulamasından derhal vazgeçmesi ve projelerinin acenteyle birlikte zenginleştirilmesi, prim farkının ortadan kaldırılması ve satışların acenteler üzerinden gerçekleştirilmesi ve özendirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklemekteyiz.

 

Bu talebimiz 10.03.2014 tarihine kadar dikkate alınmadığı durumda, ülke genelinde tüm acente dernekleri olarak birlikte sesimizi yükselteceğimizi ve birlikte davranma yeteneğine sahip olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.

 

TÜSAF T.Sigorta Acenteleri Federasyonu – ANKARA

Kayseri Sigorta Acenteleri Derneği – KAYSERİ

PASAD Profesyonel Sigorta Acenteleri Derneği – İSTANBUL

SAAD Sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği – İSTANBUL

SAB Sigorta Acenteleri Derneği – İSTANBUL

SADER Sigorta Acenteleri Derneği – ANKARA

TUSiAR Tüm Sigortacılık Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Derneği – ANKARA”

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER