16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

4 milyon BES diyecek

besYüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasıyla katılımcı rekoru kıran bireysel emeklilikte (BES) üye sayısı 3.8 milyonu aştı. Tasarrufları artırması beklenen BES’te yıl sonuna kadar 4 milyon katılımcı hedefleniyor. Hükümetin 1 Ocak’tan itibaren her 100 TL yatırana 25 TL vergi avantajı vermeye başlamasıyla katılımcı rekoru kıran bireysel emeklilik sisteminde (BES), üye sayısı 3 milyon 887 bini aşarken, fon tutarı 24.5 milyar TL’yi buldu.Yılsonunda üye sayısının 4 milyonu, fon tutarının da 26 milyar TL’yi bulması bekleniyor. Bu yıl 10’uncu yılını tamamlayan sistemde katılımcı sayısı geçen yıla göre yaklaşık 4 kat artmış durumda. Bu artıştaki en büyük pay ise ‘yüzde 25’lik devlet katkısı’ uygulamasından kaynaklandı. BES, Türkiye’de cari açığın azaltılması amacıyla tasarruf oranlarının artırılması açısından hükümet tarafından destekleniyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2014-2016 yılı OVP değerlendirmesinde, “BES olmasaydı tasarruf oranlarımız daha düşük, cari açık daha yüksek olacaktı” demişti.

2014 bütçesinde BES için 2 milyar TL kaynak
Şu anda yüzde 12.5 oranıyla son 10 yılın en düşük seviyesinde olan tasarrufların GSYH’ya oranının 2016 yılında yüzde 16’ya çıkarılması hedefleniyor. Türkiye’de tasarruf oranlarI, gelişmekte olan ülkelerin oldukça altında. Bu oran gelişmekte olan ülkelerde ortalama yüzde 33 seviyesinde. Türkiye’deki tasarruf oranlarının artırılmasında önemli bir role sahip olması beklenen BES’in ‘devlet katkısı’ uygulaması için bu yıl Maliye Bakanlığı 1 milyar 250 milyon TL kaynak ayırmıştı. 2014 bütçesinde ise BES için ayrılan para 2 milyar TL civarında. Bu rakam, bu yıl hızlı büyüyen BES’in 2014’te daha da hızlanmasının beklendiğini gösteriyor. 4 Ekim tarihli Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre, katılımcılara şu ana kadar ödenen devlet katkısı tutarı ise 832.4 milyon TL oldu.

Fon tutarında Anadolu Hayat ilk sırada
Sektörde faaliyet gösteren şirketler arasında da yoğun bir rekabet yaşanıyor. Şu anda faaliyet gösteren 17 şirket içinde Anadolu Hayat Emeklilik 4.9 milyar TL’yi aşan fon tutarı ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 4.7 milyar TL ile Avivasa Emeklilik, üçüncü sırada ise 4.1 milyar TL’lik fon ile Allianz Yaşam Emeklilik bulunuyor.

Üye sayısında Garanti Emeklilik lider
Üye sayısında ise şirketler içinde 741 bin 222 kişi ile Garanti Emeklilik ilk sırada. Garanti Emeklilik’i 709 bin 258 katılımcı sayısı ile Anadolu Emeklilik izlerken, Allianz Yaşam Emeklilik 442 bin 125 üye ile üçüncü sırada yer aldı. Sistemdeki toplam emekli sayısı da 6 bin 872 kişi oldu. Ayfer YILDIZ / MİLLİYET

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER