20 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img

21 yaşında BES’e katılan Enes, gençlere örnek oldu

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın elinden Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil olan 5 milyonuncu kişi sıfatıyla bir plaket alan Enes Okşak, henüz 21 yaşında. Okşak, “Sağlık sorunu gibi önemli ihtiyaçlar dışında, otomobil, TV almak için Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmam” diyor.

Enes Okşak 1

Hayatımız Sigortalı / Alp Süer

Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), hızla büyümeye devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre sistemde toplam katılımcı sayısı 5.1 milyonu aşarken, devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü ise 40 milyar TL’ye yaklaştı. 2013 yılında başlayan yüzde 25 devlet katkısı, sistemin son iki yıldaki büyümesinde temel faktör. Ancak, bununla birlikte emeklilik şirketlerinin yaptıkları tanıtım kampanyalarıyla sistemin bilinirliği de giderek artıyor. Toplumun her kesiminden bireyin katıldığı sisteme, son zamanlarda gençlerin de ilgi gösterdiği dikkat çekiyor. Nitekim, yazılı ve görsel basında BES’le ilgili haberleri yakından izleyenlerin gözünden kaçmadığı gibi geçen günlerde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara Rixos Grand Otel’de düzenlenen bir törende BES’te 5 milyonuncu kişiye plaket verdi. Plaketi alan bireyin adı da Enes Okşak. 21 yaşında, gencecik, hayatının baharında bir insan olan Enes’in diğer birçok gençten farkı, daha şimdiden ‘tasarruf’ etmeyi düşünmesi ve buna yönelik olarak da BES’e dahil olması. Biz de SİGORTALI Dergisi olarak bu ay, Enes Okşak’ı kapak konuğumuz yaptık. Aslında, kapak haberlerimizi yakından izleyenlerin hemen fark edecekleri gibi Ocak 2011’de yayın hayatına başlayan dergimizde bu, bir ilki de oluşturuyor; sigortacılar dışında halktan bir birey kapak konuğumuz oluyor. Böylece bir anlamda bu ay, kapağımızı da sigortacılara değil, gerçek ‘sigortalı’lara teslim etmiş olduk. Önümüzdeki sayılarda da sigortacılar yanında zaman zaman sigortacılık ya da BES’le ilgili güzel hikayesi olan bireylere kapak sayfalarımızda yer vermeye çalışacağız.

Uzun vadeli bakıyor

Kapak konuğumuz Okşak’a dönecek olursak, verdiği yanıtlardan aldığımız izlenime göre Okşak, öncelikle tasarruf bilinci olan bir genç. BES’te de uzun vadeli bakış açısına sahip olan Okşak, “Sağlık sorunu gibi önemli ihtiyaçlar dışında, otomobil, televizyon almak için Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmam” diyor. Okşak’la ilgili olarak okuyuculara kısaca bilgi vermek gerekirse, Sakarya-Adapazarı doğumlu Okşak, aslen Artvin kökenli Gürcü bir aileden geliyor. Üç çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan Okşak’ın babası emekli, annesi ise ev hanımı. Kocaeli Üniversitesi Makine Bölümü’nü bitirdikten sonra Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) İşletme Bölümü’ne giren Okşak, halen 3. sınıfta eğitimini sürdürüyor. Okşak aynı zamanda, Maltepe Park Alışveriş Merkezi’ndeki LCWaikiki mağazasında kasiyer olarak part time çalışıyor.

Enes Okşak 4

100 TL ödeme ile başladı

Bir banka şubesinde ürünleri satılan emeklilik şirketi ile anlaşma sağlayıp, her ay 100 TL’lik ödeme ile en düşük seviyeden BES’e girdiğini belirten ve ileride de bunu yükseltmek istediğini ifade eden Okşak, başlangıç olarak emeklilik şirketinin risksiz fonlarını seçtiğini kaydediyor. BES hakkında ne düşündüğünü sorduğumuz Okşak, şunları söylüyor: “Bireysel Emeklilik Sistemi’nde tasarruf amaçlı para biriktiyorsunuz. Yatırdığınız para finansal piyasalarda değerlendiriliyor. Ayrıca, sisteme yaptığınız katkıları artırabiliyorsunuz. Ödeme güçlüğüne düştüğünüz durumlarda ödemeye ara verebiliyorsunuz. Sistemden emekli olduğunuzda da kenarda bir birikiminiz, ek bir gelir imkanınız oluyor.”

Okşak, düzenli olarak sisteme katkı yapmak ve acil durumlar dışında sistemden çıkmamakta da oldukça kararlı. Okşak’a televizyon, otomobil almak için sistemden çıkan katılımcılar olduğunu belirterek, bu konuda ne düşündüğünü soruyoruz: Okşak, “Günümüzde bankaların açtığı bireysel kredilerle televizyon, otomobil almak artık çok kolay. Bu nedenle, küçük şeyler için sistemden çıkmak çok yanlış. Ben de sağlığımda bozulma olmadığı sürece küçük ihtiyaçlar için sistemden çıkmam” diyor.

“Enes, 56 yaşını tamamlayıp BES’ten emekli olduğunda ne yapacak? Toplu para mı alacak? Yoksa her ay düzenli gelir elde etmeyi mi tercih edecek?” Bu sorulara ise şu yanıtı veriyor: “Bunu, o günkü ihtiyaçlarım belirleyecek. İleride ne olacağımız belli değil. Eğer, acil para ihtiyacım yoksa neden toplu para alayım? Ömür boyu düzenli bir gelir elde etmeyi tercim ederim.”

Babacan çok memnun oldu

Enes Okşak 2
Enes Okşak (sağda), Ali Babacan’dan plaket aldı

Okşak, BES’e dahil olan 5 milyonuncu kişi olduğunu ve kendisine Ankara’da düzenlenen bir törenle, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından bir plaket verileceğini duyduğunda da çok heyecanlanmış. Babacan’la tanışma esnasında ise genç olmasından ötürü kısa süreli bir şaşkınlık yaşanmış. Okşak, Babacan’ın kendisine plaket verirken genç bir kişi olarak sisteme katılmasından duyduğu memnuniyeti ve kendisini bu nedenle kutladığını da dile getiriyor.

Okşak’a bireysel emeklilik dışına çıkıp biraz da gelecekle ilgili planlarını soruyoruz. Okşak, bu konuda kendisine iki tane alternatif belirlemiş. Öncelikle bir üniversitenin Makine ya da Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne girerek, dikey geçişle eğitimini dört yıla tamamlamak istiyor. Bu konuda da kendisine abisini örnek olarak almış. Okşak, Kocaeli Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun makine teknikeri olan abisinin iyi bir şirkette iyi bir konumda çalıştığını söylüyor. İkinci alternatif olarak mağazacılık sektöründe çalışmakta olduğu firmada müdürlük hedefinin olduğunu belirten Okşak, üniversitede dört yıllık bir bölümü bitirdikten sonra, müdürlük sınavlarına girip, bu hayalini gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Babam da destekledi

Okşak, söyleşimiz sırasında sık sık çok sevdiği kız arkadaşından bahsetti. Biz de kız arkadaşının, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES), girip girmediğini sorduk. Okşak, sorumuzu, “Kız arkadaşım benden daha tutumlu. Bireysel emekliliği, kendisine de önerdim. Olumlu bakıyor. Ancak, henüz sisteme girmedi” şeklinde yanıtlıyor. BES’e katılmasına babasının da destek verdiğini belirten Okşak, “Babamın, Bireysel Emeklilik Sistemi konusunda bilgisi vardı. Kendisi de beni destekledi” diye konuşuyor.

Yakın akrabalarını da sisteme girmeleri konusunda ikna etmeye çalışacağını belirten Okşak, henüz BES’e girmemiş olan bireylere de şu mesajı veriyor:“Bireylerin gelecekte ne olacakları belli değil. Emekli olduklarında ek bir gelir elde etmek için bir an önce Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girsinler.”


BES’e dahil olmasında devlet katkısı etkili

Enes Okşak 3

Enes Okşak’ın, sisteme dahil olma hikayesi de hayli ilginç. Bir emeklilik şirketinden bireysel emeklilik satış elemanları, çalışmakta olduğu Maltepe Park Alışveriş Merkezi’ndeki LCWaikiki mağazasını ziyaret etmiş ve oradaki çalışanları sisteme dahil olmaları için avantajlı bir teklif sunmuşlar. Nitekim, Okşak’ın bazı arkadaşları da bu şekilde sisteme katılmış. Ancak, Okşak ilk anda sisteme girmemiş, biraz araştırma yapmayı tercih etmiş. Daha sonra Kartal’da bir banka şubesine giden Okşak, burada çalışan ve tanıdığı olan bir bankacı aracılığıyla söz konusu banka şubesinde ürünleri satılan bir emeklilik şirketi ile anlaşma sağlamış. 2013 yılında başlayan yüzde 25 devlet katkısı ve ay sonlarında maaşının bir kısmını tasarruf etmesi, Okşak’ın BES’e katılmasında da etkili olmuş.


Diğer sigorta türleri hakkında da bilgili

Genç yaşta Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılan Enes Okşak’ın diğer sigorta türleri ile arası nasıl? Yaptırdığı başka sigortaları da var mı? Biraz da bunları öğrenmek istedik. Sigorta konusunda oldukça bilgili olduğunu gördüğümüz Enes’ten şu yanıtı aldık: “Sağlık sigortamızı çalıştığımız şirket yaptırıyor. Otomobil aldığımda oto sigortaları yaptırmayı da düşüneceğim. Trafik sigortası zaten zorunlu. Kasko sigortası zorunlu olmamakla birlikte bütçem elverdiği takdirde yaptırmak isterim. Çünkü, her gün trafiğe çıktığınızda büyük kazalarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Evimiz için de . Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayı düşünüyoruz.”


muslum gursesMüslüm Gürses hayranı Cimbom’u tutuyor

SİGORTALI Dergisi’nin kapak röportajlarını takip edenlerin de iyi bildikleri gibi röportajların en çok ilgi çeken bölümlerinden birisi de konukların hobileri kısmı. Bu geleneği bozmayıp, Okşak’la biraz da hobilerini konuştuk. Öncelikle, futbolu çok sevdiğini ve halı saha maçları yaptığını dile getiren Okşak, Galatasaray fanatiği olduğunu söylüyor. Kitap okumak ve müzik dinlemekten de keyif aldığını vurgulayan Okşak’ın en sevdiği tür ise ‘arabesk.’ Müslüm Gürses hayranı olduğunu ifade eden Okşak, “Rahmetli Müslüm Gürses’i hüzünlü olsam da neşeli olsam da mutlaka dinlerim” diyor. Gürses’in yanı sıra Orhan Gencebay’ın şarkılarını da dinlediğini dile getiren Okşak, bunların yanında kız arkadaşı ve eski arkadaşları ile buluşup gezmekten de büyük keyif aldığını ifade ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER