22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

18 yaş altı BES resmen başladı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 18 yaş altı vatandaşların kapsama alınmasına imkân tanınacak yasa Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemeyle üç sene içerisinde 18 yaş altı BES’e katılımın 923 bin civarı olması ve 3 milyar TL civarında bir birikim tutarına ulaşması bekleniyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 18 yaş altı vatandaşların kapsama alınmasına imkân tanınacak yasa yayımlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan sigortacılık ile diğer bazı alanlara ilişkin kanunlarda ve bir kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanuna göre, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin adı Finansal İstikrar Komitesi olarak değiştirilerek yeniden yapılandırılacak.

Finansal İstikrar Komitesi, finansal sistemin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlıklı bir şekilde desteklemesi ve piyasalarda güvenin korunması için kırılganlıkların belirlenmesi ve sistemik risklerin yönetilmesinde ilgili kurumlar arasında iş birliği ve eşgüdümün sağlanmasını amaçlıyor. Komite de Hazine ve Maliye Bakanının başkanlığında Strateji ve Bütçe, TCMB, SPK, BDDK, TMSF ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu başkanlarından oluşuyor. Kanun, 1 Ocak 2021 itibarıyla mevcut bulunan emeklilik taahhüt planları kapsamındaki yurt içi ya da dışındaki birikimler ve taahhütlere ilişkin tutarlarının, 31 Aralık 2023’e kadar kısmen veya tamamen BES’e aktarılabilmesine de imkan tanınıyor. Yasa kapsamında ilave olarak istihdam edilen sigortalılar için ödenmesi gereken sigorta primleri, 30 Haziran 2022’ye kadar kullanılan kredi faiz veya kâr payı bakiyesinden düşülebilecek.

En fazla 5 sigortalı için destek

Bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Sağlanan kredi faiz veya kar payı desteği, destek kapsamına giren sigortalılar için 12 ay süreyle uygulanacak. Bu madde kapsamına giren iş yerleri ilave olarak işe aldığı en fazla 5 sigortalı için bu destekten yararlanacak. Bütçe hazırlık sürecinin sadeleştirilmesi kapsamında orta vadeli program ve orta vadeli mali plan, orta vadeli program adı altında birleştirilecek.

Hedef 10 yılda 32 milyar

AK Parti Milletvekili Orhan Yegin, TBMM Genel Kurulu’nda bireysel emeklilikle ilgili yeni düzenlemeyi şöyle açıklamıştı: “18 yaşını tamamlamamış, çocukları adına birikim yapmak isteyen ebeveynlerine, çocukları adına BES’te birikim yapabilme imkanı tanıyoruz. Bu süreçte yurt içi tasarrufları artıracak şekilde BES’in kapsamının genişletilmesi amaçlanmaktadır. Bir zorunluluk getirmiyoruz, herhangi bir zorlama getirmiyoruz sadece 18 yaşından küçüklerin sisteme dâhil olmasının önündeki engeli kaldırıyoruz ve sistemde tasarruf etme ve tasarruf alışkanlığı oluşturma amacı taşıyoruz, bunu arzuluyoruz. Üç sene içerisinde 18 yaş altı BES’e katılımın 923 bin civarı olması ve 3 milyar TL civarında bir birikim tutarına ulaşması, on sene içinde de yaklaşık iki buçuk milyon küçük vatandaşın BES’e katılması ve 32 milyarlık bir tasarrufun oluşmasını ümit ediyoruz.”

KAYNAK: SÖZCÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER