16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

10 yıl BES te kalan para, vergi kriterini karşılamış olacak

besMaliye Bakanlığı, sürekli olarak para yatırılmasa bile yatırılan paranın 10 yıl süreyle Bireysel EmeklilikSistemi’nde kalması halinde vergi kriterinin karşılanmış olacağını bildirdi.Maliye Bakanlığı, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) para yatıranların, “10 yıldan önce ayrılmasam bile ödemelerimi aksatırsam vergiindirimi hakkımı kaybeder miyim” şeklindeki sorularına açıklık getirdi. Maliye, para sürekli yatırılmasa bile yatırılan paranın 10 yıl süreyleBES’ten çekilmemesi halinde vergi kriterlerinin karşılanmış olacağını bildirdi. Yeni uygulamaya göre, yatırılan anaparalar vergiye tabi tutulmazken, sistemden ne zaman çıkıldığına bağlı olarak elde edilen nemalar üzerinden vergialınıyor. 10 yıldan önce sistemden çıkanlarda nema üzerinden yüzde 15, 10 yıl sistemde kalıp emeklilik hakkı elde etmeden sistemden çıkanlarda yüzde 10, emeklilik, vefat, maluliyette ise yüzde 5 vergi alınıyor.

BES’ten 3 yıldan önce çıkan vergi ödeyecek

Emekli ve yardım sandıkları ile sigorta ve emeklilik şirketlerince 10 yıldan az süre prim veya aidat ödeyerek ayrılanlara ödenen irat üzerinden yüzde 15, 10 yıl süreyle prim veya aidat ödeyerek ayrılanlar ile vefat gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlardan da yüzde 10 vergi alınacak. Şirketlerin çalışanlar için kurduğu sandıkların biriken paraları 2015 sonuna dek vergisiz BES’e aktarılabilecek. Üyeler 3 yıldan önce BES’ten çıkarsa ek vergi alınacak.

2014 için ilave tedbir yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını, vergi artışı konusunda şu anda ilave bir tedbirin gündemde olmadığını bildirdi. Antalya Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şimşek, Türk Hava Yolları’nın (THY) halka arzının şu anda gündemde olmadığını bildirdi. Şimşek, hurda yasasıyla ilgili ilave bir çalışma olmadığını kaydetti.Ali KIVANÇ / HT GAZETE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER