26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Sigorta sektörü yapay zekayı tartıştı

Bahçeşehir Üniversitesi Teknoloji Merkezi tarafından BAU Future Campus’te gerçekleştirilen ‘Yapay Zeka Zirvesi’nde “Türkiye’de Sigorta Sektörünün Dönüşümü ve Sigorta Ekosisteminde Yapay Zeka Odaklı Çözümler, Uygulamalar, Trendler’ başlıklı bir oturum düzenleyen ‘Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’ (SBD), sigorta sektörü özelinde yapay zekayı tartıştı.

Dünya çapında birçok sektör, ürün ve hizmetlerinde yapay zeka teknolojilerinden faydalanıyor. Sigorta sektörü de bunlardan biri. 

Bahçeşehir Üniversitesi Teknoloji Merkezi de yapay zeka ekseninde dün ve bugün BAU Future Campus’te global marka ve kuruluşların katılımıyla “Yapay Zeka Zirvesi” düzenledi.

BAU, İntel, Tübitak, Microsoft, Google Cloud, AWS, Axa Sigorta, Oracle, Adobe, Lenova, Arçelik, Unilever ve birçok markanın yer aldığı zirvede ‘Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’ (SBD) de “Türkiye’de Sigorta Sektörünün Dönüşümü ve Sigorta Ekosisteminde Yapay Zeka Odaklı Çözümler, Uygulamalar, Trendler’ başlıklı bir oturum gerçekleştirdi.

Oturuma derneğin yönetim kurulu üyesi Gencay Genç, TBL Legal’den Av. Burcu Tümer, Smart Advice Financial Technologies’den Onur Yurtsever ve İstanbul Üniversitesi’nden Prof.Dr. Selim Yazıcı konuşmacı olarak katıldı.

“Gücü elinde tutan ülkeler daha fazla riskle karşı karşıya”

Yapay zekanın çok fazla içerik patlamasına ve bu içeriklerin çok hızlı yayılmasına imkan sağlayan bir teknoloji olduğunu söyleyen Genç, konunun jeopolitik çatışmalara neden olduğuna da dikkat çekerek teknoloji alanında gücü elinde tutan gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere oranla karşı karşıya gelebilecekleri risklere değindi.

“Sigortacılar yapay zekayı kullanarak müşteriye değer katabilir”

İstanbul Üniversitesinden Prof.Dr. Selim Yazıcı, sigortacıların yapay zekayı kullanarak topladığı verilerle müşteriye değer katma anlamında gelecekte farklı bir noktaya gelebileceğini belirtti.

“Müşterileri ikna konusunda sorunlar yaşıyoruz”

Smart Advice Financial Technologies’den Onur Yurtsever, yapay zeka alanında geliştirdikleri ürün ve hizmetlerde sektör ve müşteri tarafını ikna etme konusunda karşılaştıkları sıkıntılara dikkat çekti.  

“Yapay zekanın yol açabileceği sorunlar üzerinde çalışıyoruz”

TBL Legal’den Avukat Burcu Tümer ise dijitalleşme konusuna hukuksal bir bakış açısıyla yaklaştıklarını ifade ederek bu alandaki sorunları tespit etmeye ve bunlara yönelik önlemler almaya ve çözümler üretmeye çalıştıklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER